SENTENCJA - Podwyższenie kapitału zakładowego może przyczynić się do powiększenia przychodu, dlatego wydatki związane z otrzymaniem aportu części przedsiębiorstwa stanowią koszty uzyskania przychodów. SYGN. AKT III SA/Wa 44/08, III SA/Wa 115/08



Wojewódzki sąd administracyjny rozpatrywał spór dotyczący zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z aportem części przedsiębiorstwa. Skarżąca spółka (dwie spółki, ponieważ sąd rozpatrzył dwie sprawy, które połączył do wspólnego rozpoznania) otrzymała aport w postaci części przedsiębiorstwa. W związku z tym poniosła wydatki na podatek od czynności cywilno-prawnych, opłaty sądowe, wypisy, odpisy, taksę notarialną i inne. W opinii spółki wydatki te miała prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Ze stanowiskiem tym nie zgodził się jednak minister finansów, który wydał interpretację w tej sprawie. Jako podstawę wskazał art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie m.in. kapitału zakładowego. Minister twierdził więc, że wydatki związane z aportem części przedsiębiorstwa nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów, ponieważ były to wydatki związane z przychodem nieopodatkowanym. Spółka nie zgodziła się jednak z taką kwalifikacją poniesionych wydatków. Argumentowała, że ponieważ wydatki były związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, powinny być zaliczone do kosztów podatkowych. Przemawiał za tym również fakt, że do poniesienia tych wydatków spółka była zobowiązana z mocy prawa.
Wojewódzki sąd administracyjny po rozpoznaniu sprawy podzielił stanowisko podatnika. Sąd stwierdził, że zgodnie z wcześniejszymi orzeczeniami Naczelnego Sądu Administracyjnego do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wszelkie racjonalne wydatki związane z działalnością gospodarczą. Kosztami będą także wydatki związane z zamiarem zabezpieczenia przychodu w przyszłości.
Sąd podkreślił, że przyczyny podwyższenia kapitału zakładowego mogą być różne. Jedną z nich może być także konieczność dostosowania do prawa Unii Europejskiej. Sąd podzielił więc stanowisko, zgodnie z którym podwyższenie kapitału zakładowego przyczynia się do możliwości powiększenia przychodu. A zatem wydatki związane z aportem i podwyższeniem kapitału powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.