PIT osób nieprowadzących działalności gospodarczej ma się przedawniać po 3 latach. Urząd nie będzie mógł przerwać biegu terminu przedawnienia na wymiar daniny. Jeśli postępowanie przed sądem administracyjnym będzie trwało dłużej niż 12 miesięcy, podatnikowi nie będą dalej narastać odsetki za zwłokę. Z drugiej strony nie będzie mógł liczyć na zwrot nadpłaty VAT i akcyzy, gdy w ten sposób miał się bezpodstawnie wzbogacić (dziś wynika to tylko z orzecznictwa, a nie ordynacji). Będzie można uzgadniać – w drodze konsultacji z urzędem – jak rozliczać się z podatków. Takie rozwiązania wynikają z założeń do nowej ordynacji podatkowej, przygotowanych przez Komisję Kodyfikacyjną Ogólnego Prawa Podatkowego. DGP zebrał te, które w praktyce mogą mieć największe znaczenie dla podatników.
1
Terminy przedawnienia
Tak jest
– Jeśli zobowiązanie powstaje przez doręczenie decyzji (np. w podatku od nieruchomości płaconym przez osoby fizyczne) urząd ma 3 lata na wymiar podatku, a następnie, na pobór daniny – 5 lat.
– Gdy zobowiązanie powstaje z mocy prawa (np. PIT, CIT, VAT, akcyza) obowiązuje jeden termin przedawnienia – 5 lat
Tak będzie
Będą obowiązywać odrębne terminy na wymiar podatku oraz jego pobór.
1) Termin wymiaru podatku będzie się przedawniał:
– po 3 latach – gdy podatki nie są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (np. PIT),
– po 5 latach – gdy podatki są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
2) Okres przedawnienia poboru podatku ma wynieść: 3 lub 5 lat.
Jeśli podatnik złoży prawidłową deklarację w terminie, przedawnienie poboru nastąpi z upływem terminu przedawnienia wymiaru. Jeśli natomiast złoży deklarację po terminie lub kwota podatku do zapłaty będzie wynikała z decyzji ostatecznej, organ będzie miał na pobór 5 lat, licząc od zakończenia terminu przedawnienia wymiaru (czyli 3 + 5 lat lub 5 + 5 lat).
ShutterStock
2
Możliwość wydłużania terminów przedawnienia
Tak jest
Obecnie przepisy określają 10 przesłanek zawieszenia terminu przedawnienia prawa do wymiaru i poboru podatku oraz 2 przesłanki przerwania prawa do poboru podatku.
Tak będzie
1) Brak możliwości przerwania biegu przedawnienia wymiaru podatku.
2) Możliwość zawieszenia wymiaru podatku jedynie z przyczyn niezależnych od organu, np. w razie śmierci podatnika. Zawieszenie nie może wydłużyć okresu przedawnienia wymiaru o więcej niż 2 lata.
3) Przesłanki zawieszenia przedawnienia poboru podatku mają zostać ograniczone.
ShutterStock
3
Odsetki za zwłokę
Tak jest
Od zaległości podatkowych naliczane są odsetki za zwłokę. Ordynacja szczegółowo określa, jak je policzyć oraz kiedy się ich nie nalicza.
Tak będzie
Rozszerzony ma być katalog przypadków nienaliczania odsetek za zwłokę. Podatnik nie będzie musiał ich płacić za okres, gdy postępowanie przed sądem administracyjnym będzie trwało dłużej niż 12 miesięcy.
ShutterStock
4
Interpretacje prawa podatkowego
Tak jest
Podatnik może wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej. Wydaje je pięciu dyrektorów izb skarbowych oraz gminne organy podatkowe w zakresie podatków i opłat lokalnych. Minister finansów może wydawać interpretacje ogólne. Podatnikom przysługuje skarga na interpretację do sądu.
Tak będzie
Pozostawienie interpretacji indywidualnych. Wzmocnienie znaczenia interpretacji ogólnych. Minister będzie mógł wystąpić do NSA z pytaniem prawnym, jeśli orzecznictwo sądów w danej kwestii będzie rozbieżne.
Interpretacje w sprawach podatków i opłat lokalnych zostaną włączone do ogólnego systemu interpretacji.
ShutterStock
5
Informacje dla podatnika
Tak jest
Brak odrębnej procedury.
Tak będzie
Podatnik będzie mógł uzyskać od urzędu skarbowego informacje, wyjaśnienia i wsparcie w rozliczeniu. Uprawnienie to będzie przysługiwać zwłaszcza podatnikom rozpoczynającym działalność gospodarczą lub tym, którzy popełnili błędy w rozliczeniu. Informacja o prawidłowym rozliczeniu będzie wiążąca dla organu podatkowego. Jeśli urząd się pomyli, a podatnik zastosuje do jego wyjaśnień, to nie poniesie on negatywnych konsekwencji.
ShutterStock
6
Procedura konsultacyjna
Tak jest
Uzgodnienia między podatnikiem a organem podatkowym obowiązują np. w sprawach ustalania cen transferowych oraz proporcji VAT wyliczonej szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu.
Konsultacje mogą kończyć się decyzją, opinią lub protokołem.
Ponadto podatnik może wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej, ale organ nie prowadzi w tym wypadku postępowania dowodowego.
Tak będzie
Podatnik lub organ będą mogli skonsultować się co do rozliczenia podatku. Procedura konsultacji będzie odpłatna.
W ramach konsultacji dokonywane będą ustalenia faktyczne, prowadzone będzie postępowanie dowodowe i uzgodnienia między organem a podatnikiem.
Konsultacje nie będą możliwe, gdy toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa. W wyniku konsultacji organ podatkowy wyda opinię, która będzie dla niego wiążąca.
Procedura konsultacji będzie stosowana m.in. do oceny konsekwencji podatkowych transakcji o skomplikowanej strukturze, zdarzeń restrukturyzacyjnych, wyceny wartości przedmiotu opodatkowania itp.
ShutterStock
7
Nadpłaty i zwroty podatku
Tak jest
ShutterStock
8
Rygor natychmiastowej wykonalności
Tak jest
Dziś często organy nadają decyzji rygor natychmiastowej wykonalności na krótko (3 miesiące) przed przedawnieniem po to, aby wyegzekwować podatek na podstawie decyzji nieostatecznej.
Tak będzie
Urząd nie będzie mógł nadać decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności na 3 miesiące przed przedawnieniem zobowiązania.
ShutterStock
9
Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych
Tak jest
Istnieje możliwość: odroczenia terminu płatności podatku, rozłożenia na raty zapłaty podatku albo zaległości podatkowej, a także umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej. Nie ma możliwości umorzenia podatku przed powstaniem zaległości.
Tak będzie
Podatnik będzie mógł wystąpić o udzielenie takich samych ulg jak obecnie, a dodatkowo – o umorzenie podatku lub jego części. Doregulowane mają zostać zasady udzielania ulg dla prowadzących działalność gospodarczą.
Podatnik będzie mógł się porozumieć z organem podatkowym w sprawie ulg – np. uzgodnić liczbę rat.
ShutterStock
10
Zmiana terminów
Tak jest
Na złożenie odwołania (np. od decyzji naczelnika urzędu skarbowego) podatnik ma 14 dni.
Na złożenie zażalenia (na postanowienie) podatnik ma 7 dni.
Tak będzie
Na złożenie odwołania od decyzji organu podatkowego będzie 30 dni, a zażalenia na postanowienie – 14 dni.
ShutterStock
11
Kontrola podatkowa
Tak jest
– Ograniczenie czasu trwania kontroli dotyczy tylko przedsiębiorców, a nie osób nieprowadzących działalności gospodarczej.
– Procedura kontroli jest taka sama dla wszystkich podatników.
Tak będzie
1) Ograniczenie czasu trwania kontroli ma dotyczyć także podatników niebędących przedsiębiorcami.
2) Ma być wprowadzona odrębna procedura kontroli podatników wywiązujących się z obowiązków podatkowych i odrębna, bardziej rygorystyczna – w zakresie przestępczości skarbowej.
ShutterStock
12
Pełnomocnictwa
Tak jest
Podatnik musi składać pełnomocnictwo lub urzędowo poświadczony jego odpis do akt każdej sprawy podatkowej.
Tak będzie
Możliwe będzie wydanie jednego pełnomocnictwa ogólnego do wszystkich spraw podatkowych.
ShutterStock
13
Odpowiedzialność podatkowa
Tak jest
ShutterStock
14
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania
Tak jest
Brak.
Tak będzie
Ma zostać wprowadzona.
ShutterStock
15
Środki komunikacji i wzywanie podatnika przez organ
Tak jest
Zasadą są pisemne wezwania wysyłane tradycyjną pocztą. Wezwania telefoniczne są wyjątkiem – są dopuszczalne tylko w sprawach uzasadnionych ważnym interesem adresata lub gdy stan sprawy tego wymaga. Urzędnicy rzadko korzystają z tego środka.
Tak będzie
Zasadą mają być środki komunikacji elektronicznej, telefon (w tym SMS) oraz bezpieczne komunikatory internetowe umożliwiające porozumiewanie się w danym czasie (czat tekstowy, wideokonferencja). Wezwania pisemne mają być stosowane wyjątkowo, w szczególności gdy nie ma innej możliwości kontaktu.
ShutterStock
16
Utrwalanie czynności dowodowych
Tak jest
Z przesłuchań lub oględzin są sporządzane pisemne protokoły.
Tak będzie
Przesłuchania i oględziny mają być rejestrowane (audio/wideo). Nośniki natomiast mają być dołączane do akt sprawy. W uzasadnieniu decyzji mają być wskazywane fragmenty nagrania. Protokoły pisemne będą sporządzane, gdy będzie utrudnione sporządzenie nagrania.
ShutterStock
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama