Kosmetyki zawierające alkohol etylowy nie będą podlegały akcyzie, gdy do ich produkcji zostanie użyty alkohol skażony.
INTERPELACJA
Nowa ustawa akcyzowa, która obecnie czeka na podpis prezydenta, określa zasady opodatkowania wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych. W wykazie wyrobów akcyzowych nie znajdują się ani kosmetyki, ani środki czystości, co oznacza, że nie będą one objęte podatkiem. Akcyzie podlega natomiast alkohol etylowy, który jest wykorzystywany również do produkcji kosmetyków.
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 5566) poinformowało, że alkohol etylowy skażony, zawarty w wyrobach nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, w tym w kosmetykach i środkach czystości, sprowadzonych do kraju z innych państw bądź produkowanych w kraju, będzie zwolniony z akcyzy. Oznacza to, że kosmetyki, do produkcji których wykorzystany zostanie alkohol etylowy skażony zgodnie z ustawowymi warunkami, nie będą podlegały akcyzie.
Ministerstwo wyjaśniło, że w przypadku zagranicznych wyrobów kosmetycznych zastosowanie znajdzie przepis ustawy, który zwalnia z akcyzy alkohol etylowy zawarty w nabywanych wewnątrzwspólnotowo wyrobach nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, skażony środkami dopuszczonymi przez państwo członkowskie pochodzenia wyrobu. Zwolnieniu będzie podlegał także alkohol etylowy zawarty w importowanych wyrobach nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, skażony środkami określonymi przez ministra finansów spośród środków dopuszczonych do skażania alkoholu etylowego.
Jak wskazało MF, do kosmetyków czy też środków czystości produkowanych w kraju będzie miała zastosowanie regulacja, zgodnie z którą zwalnia się z akcyzy, ze względu na przeznaczenie, alkohol etylowy skażony środkami skażającymi określonymi przez ministra finansów.
Nowa ustawa akcyzowa ma wejść w życie 1 marca 2009 r.