statystyki

Opłata za wyrejestrowanie auta wchodzi do marży

autor: Mariusz Szulc30.11.2016, 19:00
Samochód, kierowca

Pytanie zadał przedsiębiorca prowadzący komis samochodowyźródło: ShutterStock

Kwotą nabycia towaru używanego jest wszystko, co sprzedawca otrzyma od kupującego. Także dodatkowe opłaty. Ważne, żeby były opłacone jednym przelewem – potwierdził dyrektor katowickiej izby.

Pytanie zadał przedsiębiorca prowadzący komis samochodowy. Sprzedawał używane zagraniczne auta. Przy każdym ich sprowadzeniu z zagranicy płacił dostawcy jednym przelewem dodatkowe opłaty, m.in. za wyrejestrowanie samochodu za granicą.

Uważał, że ma prawo rozliczać VAT tylko od swojej marży, czyli różnicy między kwotą sprzedaży samochodu, a kwotą jego nabycia (netto). Samochody kupował bowiem głównie od osób fizycznych, z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży.

Zastanawiało go jednak w jaki sposób powinien określić cenę nabycia na potrzeby rozliczenia VAT od marży. Powołał się na definicję w dyrektywie VAT. Mówi ona o wszystkim, co stanowi wynagrodzenie, które pierwotny sprzedawca towaru używanego otrzymał od podatnika.


Pozostało jeszcze 31% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane