statystyki

Spór o rotację podmiotów audytorskich

autor: Agnieszka Pokojska21.11.2016, 07:38; Aktualizacja: 21.11.2016, 13:12
Projekt ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym – skierowany na posiedzenie rządu

Projekt ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym – skierowany na posiedzenie rząduźródło: ShutterStock

Firma badająca sprawozdania będzie mogła pracować dla jednego klienta nie dłużej niż pięć lat, a nie jak zakładano wcześniej – 10 lat.

Tak wynika z najnowszej wersji projektu nowej ustawy o biegłych rewidentach, po pracach w Komitecie Stałym Rady Ministrów. Dziś obowiązek rotacji dotyczy tylko zakładów ubezpieczeniowych.

Projekt ma dostosować polskie prawo do zmian w regulacjach unijnych (dyrektywie i rozporządzeniu). Miał wejść w życie najpóźniej do 17 czerwca 2016 r., ale prace nad nim wciąż trwają.

Pięcioletni okres rotacji został wprowadzony jako kompromis wobec postulatów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jego prezes tłumaczył, powołując się na raport UOKiK, że polski rynek audytu jest bardzo skoncentrowany. Wyjaśniał, że 100 proc. spółek WIG 20 i 80 proc. wszystkich spółek giełdowych jest w rękach czterech największych firm audytorskich. Przekonywał, że przyjęcie 10-letniego okresu rotacji tylko ugruntuje taka sytuacja na rynku.

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów twierdzi jednak, że na skróceniu okresu rotacji stracą małe firmy badające sprawozdania oraz jednostki zainteresowania publicznego (czyli np. banki i spółki giełdowe). – Zmiana jest zaskakująca. To 10-letni okres rotacji był kompromisem i został wypracowany w trakcie wielomiesięcznych konsultacji, w których brało udział kilkudziesięciu uczestników – komentuje Krzysztof Burnos, prezes KRBR. Podkreśla, że skrócenie okresu rotacji do pięciu lat dla wszystkich jednostek zainteresowania publicznego (JZP) jest sprzeczne z celem, jaki przyświecał zmianom unijnym – dekoncentracji dużych firm audytorskich na rynku badań JZP.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane