Niepełnosprawny dostosował zakupiony samochód dostawczy do przewozu wózka? Musi zapłacić podatek

autor: Mariusz Szulc17.11.2016, 17:39; Aktualizacja: 17.11.2016, 17:45
Nie ma znaczenia fakt, że osoba niepełnosprawna ze względu na swój stan zdrowia z samochodu osobowego nie będzie mogła korzystać.

Nie ma znaczenia fakt, że osoba niepełnosprawna ze względu na swój stan zdrowia z samochodu osobowego nie będzie mogła korzystać.źródło: ShutterStock

Tylko zakup na własne potrzeby samochodu osobowego pozwoli osobie niepełnosprawnej uniknąć zapłaty 2 proc. PCC. Kupno samochodu ciężarowego jest opodatkowane.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • ŁGALI ... i ŁGAJĄ(2016-11-17 19:22) Zgłoś naruszenie 50

    I gdzie są te ... "prawdy" KŁAPAKÓW i KŁAPACZEK z PIS (nielotne kaczęta)... o wsłuchiwaniu się w głosy ludu ... ?

    Odpowiedz
  • k(2016-11-18 05:26) Zgłoś naruszenie 30

    Brutalne zderzenie przepisu z życiem... Szkoda, że nie ma żadnej możliwości pomocy w tym przypadku.

    Odpowiedz
  • Słusznie....Słusznie(2016-11-18 15:20) Zgłoś naruszenie 20

    Porsche z Kratką zarejestrowany jako Ciężarówka ......to OK....zwolnienie z VAT i ulgi od ręki by Byznessmen mógł śmigać za Free.... Ale Renault Master przerobiony dla Inwalidy ....e to już nie. Oj te "polskie prawo" dla Cfaniaka nie dla Biedaka

    Odpowiedz
  • osoba niepełnosprawna(2016-11-18 15:42) Zgłoś naruszenie 10

    tak mam od lat i jeszcze na dodatek rodzice nie mogą odliczyć kwoty w PIT O na osobę niepełnosprawną za używanie na przewóz na rehabilitację . Mało tego, jeszcze w urzędzie gminy wymyślono, że na potrzeby militarne w razie czego nam go zabiorą o czym radośnie nam napisano. Tego już mama nie zdzierżyła i poszła do urzędu , ze jeśli nie wykreślą, to z dniem jutrzejszym sprzedaje, bo samochód jest na potrzeby osoby niepełnosprawnej na wózku. Chociaż w tym wypadku ustąpili , bo a nuż na leśne wypady by się przydał .

    Odpowiedz
  • za długo(2016-11-18 17:12) Zgłoś naruszenie 11

    Bardzo długo, za długo Polska była tylko dla cwaniaków, czas to już zmieniać.

    Odpowiedz
  • Docia(2016-11-18 18:20) Zgłoś naruszenie 00

    No ja ma równie dobry przykład. Aby dojechać do szkoły wyższej dostosowuję auto warte ok. 15 000, sprzętem wartym 17 tyś, bo na tyle nasz polski producent wycenił całość. I nie jest to sprzęt najwyższej półki, tylko nasz, zwykły polski, bo była okazja sprowadzić, ale koszt .....22 tyś. Poruszam się na wózku, pracuję więc, jak mi pani w UM powiedziała, mogę sobie naskładać i dopłacić( z UM dofin. do 5 000). Czyli przy zarobku netto 1 700 odliczenie z PIT raczej nie jest możliwe nawet w pełnym okresie odliczenia. To nic! Aktualnie PFRON zaktualizował warunki dofinansowań Aktywnego samorządu i za to, że kto z nas studiuje i w miarę możliwości może dorobić, to ma możliwość również stracić część stypendium, nie wspomnę o rozpoczęciu ratalnej stypendializacji i wdrożeniu warunków, takich na jakich wypłaca się pomoc materialną dla osób zdrowych. Ta w Polsce premiuje się osoby, chcące po studiach pracować i płacić uczciwie podatki. Więc, my nie jesteśmy w tym kraju premiowani, dopingowani, tylko zmusza się na do kombinowania, ściemniania, naciągania, abyśmy byli roszczeniowi i nie odpuszczali w przypadku dochodzenia swoich praw. Auto jeśli się ma to w naszym interesie jest dbać o niego i utrzymywać takim, by było to efektywne narzędzie do utrzymywania własnej samodzielności. Niestety. Nic w Polsce nie jest dane, tylko jest ciągle odbierane. Niektórych razi auto za 20 000, czy 30 tyś, ale niestety wózkowicz nie może sobie pozwolić na auto za 3000 bo niestety musi sobie sam radzić w przypadku awarii. Dla wózkowicza auto niestety musi być traktowane indywidualnie wraz z jego przybytkiem- oprzyrządowaniem. Dużo w tym przypadku widzę winy Pana Naczelnika, który widać nie był, a może mieć możność dotkniętym niepełnosprawnością. Los bywa na tyle uprzejmy, że potrafi się sowicie odwdzięczyć. Więc, mieć możliwości z racji zajmowanego stanowiska, a ich nie wykorzystać, żeby pomóc osobie i uprawnionej i potrzebującej to tylko człowiek, który nie wie po co pracuje w takiej profesji.

    Odpowiedz
  • Brian(2016-11-17 20:12) Zgłoś naruszenie 03

    Niestety, skoro przepis mówi o samochodzie osobowym to nie może to być rozciągnięte na ciężarówki, samoloty i tankowce.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz