Zrzeszenie to nie jednostka samorządu

autor: Patrycja Dudek15.11.2016, 07:17; Aktualizacja: 15.11.2016, 09:59
Proponowana przez związek gmin wykładnia powodowałaby, iż zwolnienie obejmowałoby wszystkie dochody związku

Proponowana przez związek gmin wykładnia powodowałaby, iż zwolnienie obejmowałoby wszystkie dochody związkuźródło: ShutterStock

Związek gmin płaci CIT od otrzymania przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego, mimo że będzie je wykorzystywał do zaopatrzenia mieszkańców w wodę – wynika z wyroku NSA.

Wątpliwości dotyczyły przepisu, który zwalnia z podatku dochody związków jednostek samorządu terytorialnego – w części przeznaczonej dla tych jednostek (art. 17 ust. 1 pkt 4g ustawy o CIT).

Spór toczył się o to, czy zwolnienie to ma zastosowanie do przekazania przez gminę na rzecz związku gmin przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego wykorzystywanego przez związek do zaopatrzenia mieszkańców w wodę i odprowadzania ścieków.

Związek gmin uważał, że spełnia warunki zwolnienia, ale dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu był innego zdania. Stwierdził, że nie zostało spełnione kryterium przedmiotowe, czyli nie doszło do przekazania przedsiębiorstwa gminom.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane