statystyki

PIT: Tłumacze mogliby płacić mniej

autor: Agnieszka Pokojska15.11.2016, 07:17; Aktualizacja: 15.11.2016, 09:42
PIT

Prawdopodobnie zmiana nie zostanie przesądzona, dopóki rząd nie podejmie decyzji o wprowadzeniu jednolitej daninyźródło: ShutterStock

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poszerzyło listę zawodów twórczych, które nie byłyby objęte limitem przy korzystaniu z 50-proc. kosztów podatkowych. Ale szanse na uchwalenie całego projektu są na razie niewielkie.

Chodzi o roczny limit wynoszący 42 764 zł (czyli połowy pierwszego przedziału skali podatkowej). Obecnie jeżeli łączne koszty podatkowe twórcy są wyższe, to od nadwyżki traci on prawo do 50-proc. kosztów, chyba że udowodniłby, iż faktycznie poniósł je w wyższej wysokości niż ustawowy limit.

W sierpniu br. minister kultury i dziedzictwa narodowego zaproponował zniesienie tego limitu dla podatników uzyskujących przychody z działalności twórczej w zakresie: architektury, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, choreografii i lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa.

Po konsultacjach resort zmodyfikował projekt. Pierwotnie zakładał on, że w przypadku produkcji audiowizualnej korzystniejsze rozliczenie będzie dotyczyć jedynie: reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu i dźwięku, montażystów i kaskaderów. Po uwagach związków zawodowych usunięto to wyszczególnienie. Z preferencji mieliby więc korzystać wszyscy, którzy uzyskują przychody w dziedzinie produkcji audiowizualnej, czyli też np. realizatorzy wizji, światła i dźwięku, operatorów kamer oraz grafików.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane