statystyki

Marynarze, którzy przegrali, pieniędzy już nie zobaczą

autor: Mariusz Szulc08.11.2016, 07:11; Aktualizacja: 08.11.2016, 09:07

Podatnicy, których spór z fiskusem o prawo do stosowania ulgi abolicyjnej definitywnie się już zakończył, nie skorzystają na interpretacji ogólnej ministra finansów.

Chodzi o opublikowaną już interpretację z 31 października 2016 r. (nr DD10.8201.1.2016.GOJ). Dotyczy ona marynarzy pływających po międzynarodowych wodach pod norweską banderą. Z tego tytułu otrzymywali oni wynagrodzenie o równowartości nawet kilkuset tysięcy złotych. Od tej kwoty nie płacili w Norwegii podatku, bo zagraniczni marynarze pracujący najemnie na tamtejszych statkach korzystają ze zwolnienia od dochodów.

Daniny zażądał jednak polski fiskus na podstawie art. 22 ust. 1 lit. d konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania między oboma krajami. Przepis potwierdza, że Polska może pobierać daninę od dochodu, który mógłby być opodatkowany w Norwegii, ale decyzją tamtejszych władz nie jest. W takim wypadku obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia, która pozwala na potrącenie od kwoty polskiego podatku części daniny zapłaconej za granicą. Dla marynarzy było to szczególnie niekorzystne, bo w Norwegii nie płacili ani korony podatku.

Uważali, że rozwiązaniem może być ulga abolicyjna zapisana w art. 27g ustawy o PIT. Taka preferencja pozwala odliczyć od podatku różnicę między polską daniną obliczoną przy zastosowaniu metody odliczenia proporcjonalnego a tą, która wynikałaby z metody wyłączenia z progresją (np. jak w umowie z Niemcami). Ta druga metoda jest dla podatników korzystniejsza, bo zapłata za granicą PIT od tamtejszego dochodu zwalnia z obowiązków w naszym kraju. W praktyce więc marynarz, który skorzystałby z ulgi, uniknąłby polskiego podatku.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane