statystyki

Marynarze przegrywają z fiskusem

autor: Jakub Pawłowski26.09.2016, 07:38; Aktualizacja: 26.09.2016, 09:17
Marynarz uważał, że polski fiskus nie powinien pobierać od niego zaliczek na PIT.

Marynarz uważał, że polski fiskus nie powinien pobierać od niego zaliczek na PIT.źródło: ShutterStock

Podatnik pracujący za granicą nie może uchylać się od obowiązków wobec polskiego fiskusa, powołując się na umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, w sytuacji gdy drugi kraj w ogóle nie pobiera od niego podatku – uznał NSA.

To nie pierwsza przegrana marynarzy. Wcześniej NSA orzekał tak samo w podobnych sprawach w 2015 r. (m.in. sygn. akt II FSK 2126/15 i II FSK 1974/13).

Tym razem chodziło o marynarza, który na co dzień mieszkał w Polsce, ale spędził 2014 r., pływając po międzynarodowych wodach na norweskim statku. Zarobił z tego tytułu blisko 200 tys. zł (po przeliczeniu na polską walutę).

Od tej kwoty polski fiskus pobierał zaliczki na podatek dochodowy, zgodnie z art. 44 ust. 1a pkt 1 ustawy o PIT. Dotyczy on podatników, którzy osiągają dochody ze stosunku pracy z zagranicy.

Marynarz uważał jednak, że polski fiskus nie powinien pobierać od niego zaliczek na PIT. Przywołał art. 22 par. 2a ordynacji podatkowej, z którego wynika, że organ musi odstąpić od pobierania zaliczek w sytuacji, gdy podatnik uprawdopodobni, iż są one niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego przewidywanego na dany rok podatkowy.

W ocenie mężczyzny tak właśnie było, bo – jak twierdził – przysługiwała mu ulga abolicyjna od dochodów zarobionych za granicą, o której mowa w art. 27g ustawy o PIT. Podkreślił, że powinna być ona uwzględniona przy rozliczeniach, a fiskus niesłusznie opodatkował część jego dochodów. Marynarz wywiódł więc, że okoliczność ta uprawdopodabnia, że zaliczki są zbyt wysokie w stosunku do podatku przewidywanego na dany rok podatkowy.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane