statystyki

Raz odśnieżanie, raz łatanie dziur, ale podatek wciąż ten sam

autor: Jakub Pawłowski03.11.2016, 07:18; Aktualizacja: 03.11.2016, 07:51
VAT

VATźródło: ShutterStock

Spółka, która dba o zachowanie standardów autostrady, nie może stosować różnych stawek VAT dla każdej wykonywanej czynności, jeżeli składają się one na jedno kompleksowe świadczenie – orzekł NSA.

Chodziło o firmę zajmującą się utrzymaniem bezpieczeństwa na drogach, która wygrała przetarg zorganizowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Spółka miała odpowiadać za kompleksowe utrzymanie i zapewnienie bezpieczeństwa na 34 km obwodnicy Wrocławia.

W związku z tym miała się m.in. zajmować odśnieżaniem i utrzymaniem czystości pasów drogowych, a także naprawą ubytków jezdni po kolizjach i zjawiskach atmosferycznych. Odpowiadała też za zachowanie w dobrym stanie wyposażenia obwodnicy (m.in. bariery ochronne, osłony akustyczne). Spoczywało na niej również utrzymanie zieleni przydrożnej.

Za te czynności firma pobierała zryczałtowane wynagrodzenie. Rozliczenie następowało co miesiąc, niezależnie od tego, jaki był faktyczny zakres wykonywanych robót w danym okresie.

Spółka wystąpiła do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi o sklasyfikowanie świadczonych przez nią usług. Ośrodek zaszeregował je do trzech różnych grupowań PKWiU, z których dla dwóch właściwa była stawka 8 proc. VAT, a dla jednego 23 proc. Preferencyjnie opodatkowane były „usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu” (81.29.12.0) i „usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych” (81.30.10.0). Stawka podstawowa obowiązywała na „roboty ogólnobudowlane związane z budową autostrad, dróg, ulic i innych dróg dla pojazdów i pieszych oraz budową pasów startowych” (42.11.20.0).


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • jarek(2016-11-03 20:54) Zgłoś naruszenie 00

    Gdyby na autostrady wydano tyle ile przeznaczono to nie trzeba by bylo latac teraz dziur ,znam te przekrety zamiast 40 cm na autostrady dawano niecale 20 cm grubosci a pod spodem piach zamiast tlucznia i betonu Pociagnac do odpowiedzialnosci POmafie a zwlaszcza faszyste Tuska

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane