statystyki

Nie wystarczy użytkować, aby amortyzować

autor: Mariusz Szulc31.10.2016, 07:45; Aktualizacja: 31.10.2016, 10:00
Art. 16a ustawy o CIT mówi o własności w sensie prawnym, a nie ekonomicznym

Art. 16a ustawy o CIT mówi o własności w sensie prawnym, a nie ekonomicznymźródło: ShutterStock

Dopóki przedsiębiorca nie stanie się właścicielem prawnym użytkowanych maszyn, dopóty nie może ich amortyzować – wyjaśnił dyrektor bydgoskiej izby.

Chodziło o spółkę celową powołaną do budowy farm wiatrowych i sprzedaży wytwarzanego przez nie prądu. Kupiła ona turbiny wiatrowe, ale ich dostawca zastrzegł, że dopóki spółka nie zapłaci za nie, dopóty nie stanie się ich właścicielem. Spółka mogła już je natomiast użytkować.

Sądziła, że może je już także amortyzować. Powołała się na art. 16a ustawy o CIT, z którego wynika, że środki trwałe to składniki majątku stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane na potrzeby firmowe albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu.

Firma uważała, że spełniła te warunki. Nie zapłaciła wprawdzie jeszcze za turbiny, ale była już ich właścicielem w sensie ekonomicznym.


Pozostało 22% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane