Przy ustalaniu treści budżetu skarbnik też pełni ważną rolę

autor: Leszek Jaworski24.10.2016, 10:08; Aktualizacja: 24.10.2016, 10:24
pieniądze wyangrodzenie pensja

Na gruncie obowiązujących przepisów to zarząd JST, a nie skarbnik, sporządza projekt uchwały budżetowej, który przekazuje organowi stanowiącemu oraz regionalnej izbie obrachunkowej.źródło: ShutterStock

Opracowuje on bowiem zbiorcze zestawienie dochodów i wydatków. Robi to w oparciu o wyliczone kwoty oraz na podstawie przedłożonych materiałów i wniosków od kierowników, radnych oraz sołtysów.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Do 15 listopada poprzedzającego rok budżetowy zarząd jednostki samorządu terytorialnego (JST) przedkłada projekt uchwały budżetowej organowi stanowiącemu i regionalnej izbie obrachunkowej. Ta ostatnia wydaje opinię na temat projektu. Zostały więc jeszcze trzy tygodnie na dokonanie ewentualnych korekt w projekcie. Należy pamiętać, że po 15 listopada organ wykonawczy JST traci prawo zgłaszania autopoprawek i samodzielnych zmian do przedstawionego przez siebie i przedłożonego do uchwalenia projektu uchwały budżetowej (uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze z 1 grudnia 2010 r., sygn. akt 410/2010).

Uchwała proceduralna

Na gruncie obowiązujących przepisów to zarząd JST, a nie skarbnik, sporządza projekt uchwały budżetowej, który przekazuje organowi stanowiącemu oraz regionalnej izbie obrachunkowej. Tak orzekła Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu w uchwale z 5 maja 2010 r. (sygn. akt 36/2010). Stanowisko to dotyczyło błędnego zapisu w akcie rady miejskiej, w którym postanowiono, że to skarbnik na podstawie otrzymanych materiałów opracowuje projekt budżetu, a burmistrz przedkłada go wraz z uzasadnieniem radzie miejskiej i regionalnej izbie obrachunkowej do 15 listopada każdego roku. Taki zapis jest sprzeczny z art. 238 ust. 1 ustawy o finansach publicznych (dalej: u.f.p.). Akt ten rada miejska wydała na podstawie art. 234 u.f.p. W myśl tego przepisu uchwała organu stanowiącego JST w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej (dalej: uchwała proceduralna) określa w szczególności:


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane