statystyki

Nie zawsze powstaje nieodpłatne świadczenie w spółce kapitałowej

autor: Lidia Rubińska, Krzysztof Żukowski17.10.2016, 11:16; Aktualizacja: 17.10.2016, 12:17
Dla celów podatkowych za nieodpłatne świadczenia należy przyjmować te wszystkie zdarzenia prawne lub gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, czyli niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie w majątku podatnika mające konkretny wymiar finansowy

Dla celów podatkowych za nieodpłatne świadczenia należy przyjmować te wszystkie zdarzenia prawne lub gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, czyli niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie w majątku podatnika mające konkretny wymiar finansowyźródło: ShutterStock

Z członkami zarządu spółki z o.o. podpisano umowy o pracę. Uchwałą wspólników podjęto decyzję, że będą oni mieli wypłacane premie, gdy podmiot będzie dysponował wolnymi środkami finansowymi, a ich wypłata nie zakłóci utrzymania płynności finansowej. Wobec tego w 2016 roku wypłacono premie za cały 2015 rok. Czy wypłata premii stanowi składnik wynagrodzenia członków zarządu, od którego należy naliczać odsetki za zwłokę? Czy w związku z opóźnieniem wypłaty należności w spółce powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń?

Organy skarbowe uważają, że premia jest składnikiem wynagrodzenia z umowy o pracę i powinna zostać wypłacona w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy. Przytaczają następujące argumenty:

● takie niewypłacenie powoduje po stronie zarządu roszczenie o wypłatę, a spółka staje się dłużnikiem do czasu dokonania wypłaty,

● po stronie spółki powstaje przychód z nieodpłatnych świadczeń, ponieważ spółka dysponuje pieniędzmi członków zarządu od momentu, w jakim roszczenie stało się wymagalne, do momentu wypłaty.

Bez odsetek

Członkowie zarządu nie są zwykłymi pracownikami spółki, w związku z tym nie dotyczy ich część przepisów prawa pracy, a przede wszystkim regulacje kodeksu pracy związane z regulaminem wynagradzania, co wynika wprost z art. 772 par. 5 w związku z art. 24126 par. 2 oraz z art. 128 par. 2 pkt 2 tego aktu prawnego. Na podstawie zawartych umów o pracę pobierają oni za tę pracę wynagrodzenie zasadnicze.

Podstawą wypłaty należności w postaci premii jest uchwała wspólników dotycząca powołania i wynagradzania. Dokument ten przyznaje premie członkom zarządu, ale nie określa terminu wypłat, bo zależą one od kondycji finansowej spółki i posiadania wolnych środków pieniężnych. Określenie takich warunków wypłaty należności nie ma charakteru roszczeniowego.

Jeżeli spółka nie będzie miała wolnych środków, to premii nie wypłaci. Nie można więc wypłaty premii dla zarządu powiązać z wymagalnością tego świadczenia. Nie da się określić terminu spełnienia tego świadczenia, od którego biegną odsetki za zwłokę w związku z opóźnieniem jego wypłaty.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane