statystyki

Czy benzyna w służbowym aucie wykorzystywanym prywatnie jest dodatkowym przychodem pracownika

22.10.2016, 13:00
samochód, mężczyzna, paliwo, auto

Przepisy ustawy o PIT nie określają w sposób szczególny ani zasad ustalenia wielkości uzyskanego świadczenia, ani jego ewidencjonowaniaźródło: ShutterStock

Prowadzę firmę informatyczną. Moi pracownicy mają samochody służbowe. Wykorzystują je też w celach prywatnych, a wtedy zużywają paliwo zakupione na mój koszt. Czy powinienem traktować benzynę jako ich dodatkowy przychód? Naliczam przecież już ryczałt w wysokości 250 zł lub 400 zł, zależnie od pojemności silnika pojazdu.

Stanowisko Ministerstwa Finansów

Ryczałt, o którym mowa w ustawie o PIT, nie obejmuje kosztów paliwa. Dotyczy on wyłącznie umożliwienia pracownikowi wykorzystania samochodu do celów prywatnych (wypożyczenie służbowego samochodu). Udostępnienie przez pracodawcę paliwa do tego samochodu stanowi kolejne nieodpłatne świadczenie. Jego wartość pracodawca powinien ustalić według cen zakupionego przez pracodawcę paliwa.

Przepisy ustawy o PIT nie określają w sposób szczególny ani zasad ustalenia wielkości uzyskanego świadczenia, ani jego ewidencjonowania. Jednakże określenie reguł pozwalających na ustalenie, ile litrów paliwa pracownik otrzymał do własnych celów, należy już do regulacji wewnętrznych obowiązujących u poszczególnych pracodawców.

Jak bowiem wskazał Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13 – dotyczącego nieodpłatnych świadczeń – „oszacowanie wartości świadczenia jest możliwe dopiero po stwierdzeniu faktycznego przysporzenia na rzecz konkretnego pracownika. Ustawa tego nie uregulowała. Również metodę ewidencjonowania kupowanej usługi i wykorzystania jej przez pojedynczego podatnika ustawodawca zostawił praktyce. Trudno sobie bowiem wyobrazić, że prawodawca w sposób wyczerpujący zrekonstruuje i ujmie wszystkie możliwe sposoby ustalania tego, czy wskazany imiennie pracownik w istocie otrzymał określone świadczenie i jaka jest jego wartość”.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • StAAbrA(2016-10-22 22:41) Zgłoś naruszenie 30

  Niech mendy nie zaPOmną o obciążeniu pracownika - domiarowo , częścią rozliczonej amortyzacji . O zużytym płynie do wycieraczek nie wspomnę .

  Odpowiedz
 • A VAT zwracają Ci ????(2016-10-22 15:49) Zgłoś naruszenie 11

  Jak bierzesz zwrot VATu za paliwo....to Kochany oszukujesz Państwo

  Odpowiedz
 • jj(2016-10-24 07:41) Zgłoś naruszenie 00

  Za czyjeś wakacje służbowymi samochodami wszyscy płacimy....

  Odpowiedz
 • 123(2016-10-24 10:21) Zgłoś naruszenie 00

  Durne pytanie - jeszcze głupsza odpowie. Jak nie jst przychodem, to czym ?? Tak oto grupa cwaniaków żeruje na innych. Tak na innych, bo tz. państwo TYLKO rozdaje to co zabierze innym obywatelom. Udczciwe to by było - niskie podatki i zero odliczeń, ulg i innego cwaniactwa.

  Odpowiedz
 • jj(2016-10-24 07:41) Zgłoś naruszenie 01

  Za czyjeś wakacje służbowymi samochodami wszyscy płacimy....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane