statystyki

Fiskus nadrabia zaległości w wymianie informacji

autor: Mariusz Szulc, Agnieszka Pokojska17.10.2016, 08:20; Aktualizacja: 17.10.2016, 08:27
Kontrola skarbowa

Zgodnie z projektem wymiana informacji ma się odbywać na wniosek bądź automatycznieźródło: ShutterStock

Polska podzieli się danymi z innymi krajami unijnymi. Ministerstwo Finansów opublikowało nowy projekt ustawy wdrażającej dyrektywy w tym zakresie.

To już drugie podejście resortu finansów w tej sprawie. Pierwsza wersja projektu, jeszcze z maja br., została poddana krytyce m.in. ekspertów Rządowego Centrum Legislacji. Już wtedy była mocno spóźniona, bo dyrektywa Rady 2014/107/UE w sprawie automatycznej wymiany informacji podatkowych powinna być wdrożona z początkiem 2016 r.

O spóźnieniu przypomniała w komunikacie z 29 września br. Komisja Europejska, dając Polsce dwa miesiące na nadrobienie tej zaległości. Wygląda na to, że unikniemy ewentualnych sankcji, bo MF opublikowało nową wersję projektu wdrażającego unijne przepisy. Ma ona wejść w życie już od 1 stycznia 2017 r.

Na wniosek i automatycznie

Zgodnie z projektem wymiana informacji ma się odbywać na wniosek bądź automatycznie. W pierwszym przypadku przesyłane będą wszelkie informacje podatkowe „istotne do celów stosowania i wykonywania przepisów prawa podatkowego”. Automatycznie powędrują za granicę dane dotyczące dochodów, m.in. ze stosunku pracy, zasiłków pieniężnych, działalności wykonywanej osobiście, emerytur i rent.

Projekt nie dotyczy wymiany informacji o VAT, akcyzie, cłach, składkach na ubezpieczenia społeczne, opłacie skarbowej. Te, jeśli już, są przekazywane na podstawie odrębnych przepisów.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane