To oznacza, że dochód z tego tytułu jest opodatkowany według ogólnych zasad PIT, a nie zryczałtowanym 19-proc. podatkiem.
Sprawa dotyczyła podatnika, który był wspólnikiem spółki jawnej. Wniósł do niej wkład pieniężny oraz aport w postaci prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z budynkiem. Następnie, jeszcze w tym samym roku, zbył ogół praw i obowiązków w tej spółce na rzecz osoby trzeciej.
Mężczyzna złożył zeznanie podatkowe, w którym przychód z tego zbycia wykazał jako przychód z kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT). W związku z tym od dochodu wyliczył i zapłacił zryczałtowany PIT według stawki 19 proc. (zgodnie z art. 30b ust. 1 pkt 2).
Jako koszt uzyskania przychodu wykazał wartość nakładu poniesionego na nabycie ogółu praw i obowiązków w spółce. Uważał, że jest to wartość jego wkładu określona w umowie spółki.
Przychód ze zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej
Organy podatkowe to zakwestionowały. Stwierdziły, że przychód z odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej nie jest przychodem z kapitałów pieniężnych, tylko z praw majątkowych (art. 18 ustawy o PIT).
Uznały również, że kosztem uzyskania przychodu z tego zbycia mogą być tylko rzeczywiście poniesione, udokumentowane wydatki, czyli w tym wypadku - wkład gotówkowy i rzeczywisty koszt nabycia nieruchomości wniesionej do spółki. Kosztem nie jest wartość ustalona przez wspólników w umowie – stwierdziły.
PIT według skali
Sądy uznały tę decyzję za prawidłową. Zgodziły się z fiskusem, że przychód ze sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej jest przychodem z praw majątkowych, a nie z kapitałów pieniężnych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach (sygn. akt I SA/Ke 190/22) wyjaśnił, że art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT dotyczy jedynie zbycia udziałów w spółkach kapitałowych, które mają osobowość prawną. Natomiast spółka jawna jest spółką osobową, w której wspólnik nie posiada „udziału”, lecz ogół praw i obowiązków.
Tak samo orzekł NSA.
- W odniesieniu do spółek kapitałowych posługujemy się pojęciem udziału, a w przypadku spółki osobowej mamy do czynienia ze zbyciem ogółu praw i obowiązków, czyli z przychodem z praw majątkowych. Nie jest więc tak, jak twierdzi skarżący, że zbycie ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej jest kwalifikowane tak samo, jak zbycie udziałów w spółce kapitałowej – uzasadnił wyrok sędzia Krzysztof Kandut.
Tylko rzeczywiście poniesione koszty
Oba sądy potwierdził również stanowisko skarbówki co do metody ustalania kosztów uzyskania przychodów. Orzekły, że mogą nimi być tylko faktycznie poniesione i udokumentowane wydatki, a nie wartość ustanowiona przez wspólników w umowie spółki.
Jak zaznaczył sędzia Kandut, aby te koszty można było zidentyfikować, niezbędne są dowody. W tym wypadku podatnik przedstawił tylko dowody z momentu nabycia nieruchomości. One zatem wyznaczają koszty uzyskania przychodu ze zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej.
Wyrok NSA z 17 lipca 2025 r., sygn. akt II FSK 1365/22