Znamy już wyniki rankingu Paying Taxes 2008, przedstawiającego systemy podatkowe na świecie. Opublikował go PricewaterhouseCoopers we współpracy z Bankiem Światowym. Pierwsze trzy miejsca dla najbardziej przyjaznych podatków zajmują Malediwy, Singapur i Hongkong. Polska w tym zestawieniu zajęła 125 pozycję. Na końcu natomiast są: Republika Kongo, Ukraina i Białoruś.

Spośród krajów Unii Europejskiej w pierwszej piętnastce znalazły się: Irlandia na 6 miejscu, Wielka Brytania na 12 i Dania na 13. W grupie nowych krajów UE niższe notowania niż Polska mają tylko Węgry - znalazły się na pozycji 127 i Rumunia z pozycją 134.

W raporcie wskazano, że na rentowność firm wpływają nie tylko stawki podatkowe, ale także obciążenia pro- ceduralne wynikające z systemu podatkowego.

Sporo miejsca poświęcono reformom podatkowym. Systemy podatkowe reformowano w 31 państwach.

Kraje Europy Wschodniej oraz Azji Środkowej były w czołówce państw reformujących systemy podatkowe w latach 2006-2007, ale stawki podatkowe nadal należą tam do najwyższych. Z kolei koszty ponoszone przez biznes z tytułu stosowania się do wymogów systemów podatkowych są najwyższe w Ameryce Łacińskiej, Europie Wschodniej i Afryce.

Autorzy raportu sugerują uproszczenie systemów, zmniejszenie kosztów, które ponoszą przedsiębiorstwa, i obniżenie stawek podatkowych.

125 miejsce zajęła Polska w rankingu oceniającym system podatkowy

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl