Przychód ze świadczeń nieratujących życia lub zdrowia, wykonanych ponad limity wynikające z umowy szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia, powstaje w momencie otrzymania zapłaty – potwierdził dyrektor katowickiej izby.
Z pytaniem wystąpiła spółka, która jako podwykonawca świadczy usługi opieki zdrowotnej na podstawie umowy ze szpitalem. Są to świadczenia nieratujące życia lub zdrowia. Szpital z kolei ma umowę z wojewódzkim NFZ. Jest zobowiązany zapłacić spółce w ciągu 7 dni od zaksięgowania wpływu z NFZ na rachunek bankowy.
Zdarza się, że liczba świadczeń wykonanych przez spółkę w danym okresie jest wyższa od określonych w umowie między szpitalem a NFZ. Są to tzw. nadwykonania. Fundusz nie zawsze wszystkie je akceptuje. Wówczas szpital dostaje wynagrodzenie za nie w ramach ugody z NFZ.
Do czasu podpisania takiej ugody spółka nie może mieć więc pewności, jaką kwotę za nie uzyska. Dlatego uważała, że powinna wykazywać przychód podatkowy z nadwykonań dopiero w momencie otrzymania zapłaty.
Z tym zgodził się dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Wyjaśnił, że wykonanie ponadlimitowych usług opieki zdrowotnej, czyli takich, które nie dotyczą sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, wiąże się z obowiązkiem wypłaty należności. Dlatego dopiero zapłata skutkuje uzyskaniem przychodu – stwierdził. Tym samym potwierdził, że przychód powstaje na zasadzie kasowej, tj. na dzień otrzymania przez spółkę zapłaty od szpitala.
Interpretacja dyrektora IS w Katowicach z 26 października 2016 r. nr 2461-IBPB-1-3.4510.839.2016.1.KB