statystyki

Odwrotne obciążenie w budowlance przysporzy kłopotów podwykonawcom

autor: Łukasz Zalewski10.10.2016, 09:57; Aktualizacja: 10.10.2016, 10:50
mieszkanie, dom, budowa

Zmianę dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług podwykonawców usług budowlanych przewiduje duża nowelizacja ustawy o VAT (projekt z 22 września 2016 r.)źródło: ShutterStock

Kim jest podwykonawca usługi budowlanej? Czy jest to firma, która wygrała przetarg, czy też ta, której zlecane są kolejne prace? Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa, bo od 1 stycznia 2017 r. usługi podwykonawców budowlanych mają zostać objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia. Zdaniem ekspertów przepisy spowodują wiele problemów

Zmianę dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług podwykonawców usług budowlanych przewiduje duża nowelizacja ustawy o VAT (projekt z 22 września 2016 r.). Usługi objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia będą skatalogowane w nowym załączniku nr 14. Usługi budowlane wymienione w pozycjach od 2 do 34 tego załącznika (np. roboty związane z wnoszeniem budynków mieszkalnych, kopaniem rowów, wykonywaniem wykopów, instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych) będą objęte odwrotnym obciążeniem, jeśli usługodawca będzie je świadczył jako podwykonawca. Kto to jest – tego projekt nie precyzuje. – To jest potoczne określenie, wydaje się, że każdy je rozumie, a z takimi jest najwięcej problemów – przyznaje Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy i partner w KNDP.

Kogo obejmie

Inwestor, główny wykonawca i podwykonawcy – tacy są najczęściej uczestnicy tej gałęzi rynku. Inwestorem może być podmiot prowadzący działalność gospodarczą, który nabędzie usługi wymienione w załączniku 14, a ich efekty wykorzysta w swojej działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu – wyjaśnia Roman Namysłowski, doradca podatkowy i partner w Credo Taxand. Przykładem może być zatem zamówienie remontu pomieszczeń przez właściciela pensjonatu.

Inwestorem może być również osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, która zleciła wykonanie określonych usług podwykonawcy. Czyli np. Jan Kowalski, który zamówił odnowienie łazienki w swoim mieszkaniu. – Intencją tego przepisu jest objęcie odwrotnym obciążeniem wszystkich transakcji poprzedzających etap świadczenia usług na rzecz inwestora – tłumaczy Roman Namysłowski. Ma to bowiem wyeliminować przypadki nieprawidłowego deklarowania statusu nabywcy usług czy towarów i nabywania ich bez podatku VAT.

Kluczowa kwestia

Przykładem takiego problemu może być sytuacja, gdy przedsiębiorca wynajmie maszynę budowlaną od firmy świadczącej takie usługi. Od rozstrzygnięcia, czy przedsiębiorca wynajmuje maszynę na własne potrzeby, czy też użyczy ją podwykonawcy, będzie zależał sposób rozliczenia VAT (zasady ogólne czy odwrotne obciążenie). – Jeśli przedsiębiorca poinformuje właściciela urządzenia o tym, że będzie wykorzystywał maszynę na swoje potrzeby, to wynajmujący nie będzie podwykonawcą – twierdzi Roman Namysłowski.

Zdaniem Doroty Pokrop, doradcy podatkowego i partnera w EY, skoro projekt nie zawiera definicji podwykonawcy, konieczne będzie sięgnięcie do słownika języka polskiego. Zgodnie z nim chodzi o firmę lub osobę wykonującą pracę na zlecenie głównego wykonawcy. – Z całą pewnością tak ogólne stwierdzenie napyta sporo kłopotów np. konsorcjom firm – przyznaje Dorota Pokrop. Jej zdaniem problemem może być np. to, czy lider konsorcjum to wykonawca główny, a pozostali członkowie to podwykonawcy.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • jan(2017-01-15 04:52) Zgłoś naruszenie 30

  dlaczego lider konsorcium jest uznawany jako wykonawca a pozostali członkowie jako podwykonawcy co jest krzywdzące dla pozostałych wykonawców

  Odpowiedz
 • mietek(2017-03-01 12:34) Zgłoś naruszenie 30

  a jak się ma sprawa jeżeli firma X wykonuje prace (dostawa materiału i montaż) na zlecenie Generalnego Wykonawcy a dla tej firmy X wykonują prace jeszcze inne firmy: 1. firma Y - wykonuje samą usługę montażową 2. firma Z - wykonuje usługę montażową z dostawą materiałową (jakaś część tego co X sprzedaje do Generalnego Wykonawcy) Czy firmy Y i Z też są podwykonawcami i powinny wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem dla zlecającego, czyli firmy X ?

  Odpowiedz
 • jk(2017-04-13 09:54) Zgłoś naruszenie 02

  ten odwrócony vat to koszmar dla firm, nikt nic nie wie

  Odpowiedz
 • RRR(2017-02-13 13:04) Zgłoś naruszenie 01

  W KONSORCJUM WSZYSCY TRAKTOWANI SĄ RÓWNO. NIEPRAWDĄ JEST ŻE TYLKO LIDER JAKO WYKONAWCA.

  Odpowiedz
 • jola(2017-04-27 19:40) Zgłoś naruszenie 00

  podwykonawca wykonuje montaż wentylacji lub klimatyzacji, kupuje materiały (z Vatem) a fakturuje jako usługę - odwrotne obciążenie ? Czy można w takim przypadku osobno sprzedać materiały z Vatem ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane