statystyki

Czy nastąpiło WNT, gdy przedsiębiorca korzysta z magazynu w Berlinie?

autor: Łukasz Zalewski16.10.2016, 16:00
Dostarczenie towaru do magazynu (konsygnacyjnego) w kraju dostawy nie ma tu znaczenia dla tzw. uproszczonego systemu przy WNT czy WDT

Dostarczenie towaru do magazynu (konsygnacyjnego) w kraju dostawy nie ma tu znaczenia dla tzw. uproszczonego systemu przy WNT czy WDTźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca z Poznania ma magazyn w Berlinie. Ostatnio kupił materiały u dostawcy z Monachium, który dostarczył je do stolicy Niemiec. W tamtejszym magazynie materiały czekają na swoją kolej – w razie potrzeby produkcyjnej zostaną dostarczone do siedziby w Poznaniu. Czy to będzie wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (dalej: WNT)? Czy podatnik musi się zarejestrować do celów VAT na terenie Niemiec? Jeśli tak, to jak to zrobić?

● Małopolski Urząd Skarbowy odpowiedział DGP

KRZYSZTOF ZAKLEWSKI , kierownik działu postępowań podatkowych w Małopolskim Urzędzie Skarbowym

Nie wiemy, na jakich zasadach nastąpiło nabycie towarów w Niemczech przez polskiego podatnika, tj. czy w ramach WNT, czy w ramach dostawy krajowej objętej niemieckim VAT. Jeżeli jednak polski podatnik nabył prawo do dysponowania towarem na terenie Niemiec, to niewątpliwie mamy do czynienia z dostawą krajową w tym kraju i wówczas wystąpiłyby dwie dostawy:

1) krajowa – na terenie Niemiec, opodatkowana niemieckim VAT,

2) WNT z Niemiec do Polski własnych towarów przez polskiego podatnika (art. 11 ust. 1 ustawy o VAT).

W tej sytuacji jeżeli wymagają tego przepisy niemieckie, polski podatnik byłby zobowiązany do rejestracji w Niemczech dla celów dokonywania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (dalej: WDT) z kraju naszego zachodniego sąsiada.

Dostarczenie towaru do magazynu (konsygnacyjnego) w kraju dostawy nie ma tu znaczenia dla tzw. uproszczonego systemu przy WNT czy WDT. Takie uproszczenie ma miejsce wówczas, gdy zagraniczny dostawca dostarcza towary do magazynu konsygnacyjnego położonego w Polsce, a następnie z tego magazynu towary są odbierane przez polskiego nabywcę.

Instytucja magazynu konsygnacyjnego pozwala, by WNT w Polsce było rozpoznane przez polskiego podatnika w momencie pobierania towarów z magazynu (należącego do tego podatnika). Ponadto zagraniczny dostawca nie musi się rejestrować w Polsce przy takiej formie dostawy. Regulacje z tego zakresu zawiera przepis art. 12a ustawy o VAT. Podobna regulacja została wprowadzona dla WDT (art. 20a ustawy o VAT).

EKSPERT RADZI


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane