statystyki

Czy nastąpiło WNT, gdy przedsiębiorca korzysta z magazynu w Berlinie?

autor: Łukasz Zalewski16.10.2016, 16:00
Dostarczenie towaru do magazynu (konsygnacyjnego) w kraju dostawy nie ma tu znaczenia dla tzw. uproszczonego systemu przy WNT czy WDT

Dostarczenie towaru do magazynu (konsygnacyjnego) w kraju dostawy nie ma tu znaczenia dla tzw. uproszczonego systemu przy WNT czy WDTźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca z Poznania ma magazyn w Berlinie. Ostatnio kupił materiały u dostawcy z Monachium, który dostarczył je do stolicy Niemiec. W tamtejszym magazynie materiały czekają na swoją kolej – w razie potrzeby produkcyjnej zostaną dostarczone do siedziby w Poznaniu. Czy to będzie wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (dalej: WNT)? Czy podatnik musi się zarejestrować do celów VAT na terenie Niemiec? Jeśli tak, to jak to zrobić?

● Małopolski Urząd Skarbowy odpowiedział DGP

KRZYSZTOF ZAKLEWSKI , kierownik działu postępowań podatkowych w Małopolskim Urzędzie Skarbowym

Nie wiemy, na jakich zasadach nastąpiło nabycie towarów w Niemczech przez polskiego podatnika, tj. czy w ramach WNT, czy w ramach dostawy krajowej objętej niemieckim VAT. Jeżeli jednak polski podatnik nabył prawo do dysponowania towarem na terenie Niemiec, to niewątpliwie mamy do czynienia z dostawą krajową w tym kraju i wówczas wystąpiłyby dwie dostawy:

1) krajowa – na terenie Niemiec, opodatkowana niemieckim VAT,

2) WNT z Niemiec do Polski własnych towarów przez polskiego podatnika (art. 11 ust. 1 ustawy o VAT).

W tej sytuacji jeżeli wymagają tego przepisy niemieckie, polski podatnik byłby zobowiązany do rejestracji w Niemczech dla celów dokonywania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (dalej: WDT) z kraju naszego zachodniego sąsiada.

Dostarczenie towaru do magazynu (konsygnacyjnego) w kraju dostawy nie ma tu znaczenia dla tzw. uproszczonego systemu przy WNT czy WDT. Takie uproszczenie ma miejsce wówczas, gdy zagraniczny dostawca dostarcza towary do magazynu konsygnacyjnego położonego w Polsce, a następnie z tego magazynu towary są odbierane przez polskiego nabywcę.

Instytucja magazynu konsygnacyjnego pozwala, by WNT w Polsce było rozpoznane przez polskiego podatnika w momencie pobierania towarów z magazynu (należącego do tego podatnika). Ponadto zagraniczny dostawca nie musi się rejestrować w Polsce przy takiej formie dostawy. Regulacje z tego zakresu zawiera przepis art. 12a ustawy o VAT. Podobna regulacja została wprowadzona dla WDT (art. 20a ustawy o VAT).

EKSPERT RADZI


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane