statystyki

Podatnik skorzysta z ulgi abolicyjnej, nawet jeśli nie zapłacił daniny w innym kraju

autor: Anna Misiak, Rafał Sidorowicz16.10.2016, 14:30
księgowa, podatki, księgowy, urzędnik

Zarówno umowy międzynarodowe, jak i przepisy ustawy o PIT przewidują określone metody ochrony podatników przed podwójnym opodatkowaniemźródło: ShutterStock

Polski obywatel pracował w Norwegii. Według przepisów tego kraju jego dochody podlegały zwolnieniu z opodatkowania. Czy mimo to ma on prawo do odliczenia swoich zarobków od podatku obliczonego w ojczyźnie?

Polscy rezydenci podatkowi, czyli osoby, które np. pracują sezonowo za granicą czy też wykonują zlecenia od kontrahentów z innego kraju, podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Oznacza to, że ciąży na nich obowiązek zadeklarowania w Polsce wszystkich wpływów. Taka sytuacja może prowadzić do podwójnego opodatkowania tego samego dochodu – w Polsce i w państwie jego uzyskania. Można jednak liczyć na ulgę abolicyjną, zwłaszcza że m.in. dzięki wysokiej kwocie wolnej w kraju zagranicznym tak naprawdę podatku można nie zapłacić, a jeszcze otrzymać ulgę.

Ochrona przed podwójnym opodatkowaniem

Zarówno umowy międzynarodowe, jak i przepisy ustawy o PIT przewidują określone metody ochrony podatników przed podwójnym opodatkowaniem. Szczególnym rozwiązaniem jest tzw. ulga abolicyjna, o której mowa w art. 27g ustawy o PIT. Celem ulgi jest wyrównanie różnic wynikających z faktu, że w zależności od treści umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania do dochodów zagranicznych zastosowanie znajduje jedna z następujących metod:

- proporcjonalnego odliczenia (kredytu podatkowego zwykłego),

- wyłączenia z progresją.

W przypadku metody proporcjonalnego odliczenia dochód zagraniczny podlega opodatkowaniu w Polsce, a od obliczonego podatku odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą. Stosuje się ją również w przypadku braku umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku przed odliczeniem, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.

W ramach metody wyłącznie z progresją dochód zagraniczny podlega zwolnieniu z opodatkowania w Polsce. Kwota dochodu zagranicznego jest natomiast uwzględniana dla potrzeb ustalenia efektywnej stawki podatku w odniesieniu do dochodów krajowych.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane