Spytała o to podatniczka, która jest opiekunem prawnym swojego męża. Na skutek wypadku oraz wynikłej z tego postępującej choroby mąż pozostaje pod stałą opieką żony.

W 2023 r., postanowieniem sądu, mąż został całkowicie ubezwłasnowolniony. Kobieta chciała się upewnić, że mimo tego może rozliczyć swoje dochody za 2024 r. wspólnie z dochodami męża, którego sama jest rzeczywistym opiekunem prawnym.

We wniosku o interpretację podkreśliła, że nadal z mężem są małżeństwem i mieszkają razem, a dochody z prowadzonego wspólnie gospodarstwa domowego są przeznaczane na wspólne potrzeby bytowe, z tego znaczna ich część – na leczenie i rehabilitację męża.

Co powiedział dyrektor KIS o wspólnym rozliczeniu PIT

Dyrektor KIS stwierdził jednak, że mimo tych okoliczności, wspólne rozliczenie PIT jest niemożliwe. Zwrócił uwagę na to, że wskutek ubezwłasnowolnienia męża powstała z mocy prawa rozdzielność majątkowa. Tak wynika z art. 53 par. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W rezultacie nie jest spełniony jeden z warunków uprawniających do wspólnego opodatkowania małżonków. Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 2 ustawy o PIT małżonkowie muszą pozostawać we wspólności majątkowej przez cały rok podatkowy (wyjątek dotyczy tylko osób, które zawarły związek małżeński w trakcie roku podatkowego).

Wspólne rozliczenia PIT samotnego rodzica lub opiekuna prawnego dziecka

Dyrektor KIS odniósł się też do argumentu podatniczki, że inaczej jest, gdy ze wspólnego rozliczenia PIT korzysta samotny rodzic lub opiekun prawny. Może on rozliczyć się nawet z pełnoletnim dzieckiem, jeżeli otrzymuje ono zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną (art. 6 ust. 4c pkt 2 ustawy o PIT).

To rozwiązanie nie jest skierowane do małżonków, nawet gdy jedno z nich jest osobą ubezwłasnowolnioną i niepełnosprawną i otrzymuje świadczenie opiekuńcze – wyjaśnił organ. ©℗