"Nowe przepisy są częścią pakietu deregulacyjnego. Mają uprościć rozliczanie podatku od spadków i darowizn. Chodzi o zmianę zasad rozliczania podatku w przypadku świadczeń powtarzających się, takich jak renty. Dzięki przyjętym rozwiązaniom, nie trzeba będzie co miesiąc składać zeznania podatkowego w tej sprawie. Nowe przepisy przewidują ponadto ułatwienia przy dokonywaniu obrotu majątkiem, który pochodzi m.in. ze spadku" - czytamy w komunikacie.

Przyjęte przepisy są m.in. reakcją rządu na uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z 31 marca 2025 roku, która znacząco skomplikowała postępowanie podatkowe i zwiększyła obowiązki podatników i urzędów, wyjaśniono.

"Zasady obowiązujące do 31 marca 2025 roku pozwalały na jednorazowe rozliczenie podatku w przypadku świadczeń powtarzających się, takich jak renty. W takim przypadku suma świadczeń stanowiła podstawę opodatkowania. NSA uznał jednak, że rentę należy opodatkować każdorazowo, po wykonaniu pojedynczego świadczenia. W efekcie, powstała konieczność składania wielu zeznań podatkowych przez podatników oraz wielokrotnego rozpoczynania postępowań przez urzędy skarbowe" - czytamy dalej.

Najważniejsze rozwiązania

* Przywrócone zostają - stosowane do 31 marca 2025 roku - zasady rozliczania podatku w przypadku świadczeń powtarzających się, takich jak renty.

- Jeśli znana jest łączna wartość świadczeń w momencie ich ustanowienia – podatek płacony będzie jednorazowo. Natomiast w przypadku świadczeń bezterminowych, przyjęta zostanie wartość z 10 lat.

- Jeśli łączna wartość świadczeń nie jest znana, ale można ją oszacować, to za zgodą podatnika urząd skarbowy przyjmie jej uprawdopodobnioną wartość.

- W wyjątkowych sytuacjach, jeśli nie można ustalić ani oszacować wartości świadczeń, podatek będzie rozliczany po wykonaniu każdego świadczenia.

* Nowe rozwiązania przewidują ponadto uproszczenie procedury związanej z obrotem majątkiem, który został nabyty w wyniku spadku lub w inny nieodpłatny sposób.

- Po zmianie, nie trzeba już będzie przedkładać notariuszowi zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego, o zapłacie podatku lub o zwolnieniu z niego, przy dokonywaniu obrotu takim majątkiem, na podstawie aktu notarialnego.

- Rozwiązanie zmniejszy formalności po stronie podatników i notariuszy.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.