Czeka ona już tylko na podpis prezydenta. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Więcej odsetek

Z uchwalonej ustawy wynika, że jeżeli nadpłata powstanie w wyniku orzeczenia trybunału (unijnego lub krajowego), to podatnicy dostaną pełne oprocentowanie od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od tego, kiedy złożą wniosek o zwrot. Dziś mają na to tylko 30 dni od dnia publikacji wyroku trybunału w Dzienniku Urzędowym UE (gdy w sprawie orzekał Trybunał Sprawiedliwości UE) lub od wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Zmiana jest skutkiem wyroku TSUE z 8 czerwca 2023 r. (sygn. akt C-322/22). Trybunał orzekł, że art. 78 par. 5 polskiej ordynacji, który ogranicza oprocentowanie podatkowych nadpłat, jest sprzeczny z unijnym prawem.

Termin nadania

Nie zostanie znowelizowany art. 12 par. 6 pkt 2 ordynacji. Nie będzie więc domniemania zachowania terminu przy wnoszeniu pism (m.in. do organów podatkowych) za pośrednictwem innego operatora niż Poczta Polska lub operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie.

Przeciwko tej zmianie byli senatorowie, a posłowie zaakceptowali senackie poprawki.

Etap legislacyjny

Nowelizacja z 4 kwietnia 2025 r. ordynacji podatkowej oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 964) – czeka na podpis prezydenta