Wymiana udziałów, która jest przeprowadzona w celu restrukturyzacji biznesu i rodzinnego majątku, nie jest unikaniem opodatkowania. Potwierdził to szef Krajowej Administracji Skarbowej. Wydał więc opinię zabezpieczającą przed zastosowaniem klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.
Uczynił to już na początku marca br., ale została ona opublikowana dopiero w kwietniu.
Chodziło o następującą sytuację: wspólnicy spółki z o.o. X (członkowie rodziny) wniosą jej udziały do sp. z o.o. Y, a w zamian obejmą udziały w tej drugiej (wyemitowane w celu podwyższenia kapitału Y). W wyniku operacji spółka Y będzie posiadała 100 proc. udziałów w spółce X. Dojdzie więc do wymiany udziałów w rozumieniu art. 24 ust. 8a ustawy o PIT i art. 12 ust. 4d ustawy o CIT.
Taka wymiana jest na gruncie PIT i CIT neutralna podatkowo, co oznaczałoby korzyści podatkowe dla wspólników i ich spółek.
Cele ekonomiczne
Wnioskodawcy tłumaczyli jednak, że celem tych operacji nie będą głównie korzyści fiskalne, lecz stworzenie podmiotu korporacyjnego, który scentralizuje cały majątek członków rodziny.
Dzięki temu, gromadząc rodzinny kapitał, spółka Y będzie mogła reinwestować zyski, w tym pochodzące z przyszłych dywidend od spółki X.
We wniosku wskazano zatem na dwa zasadnicze cele:
- realizację celów sukcesyjnych oraz
- realizację celów holdingowych i inwestycyjnych.
Dozwolona optymalizacja
Szef KAS uznał taką decyzję o przeprowadzeniu restrukturyzacji rodzinnego biznesu i majątku za przekonującą, a deklarowany cel działań za rzeczywisty. Stwierdził, że inny podmiot działający rozsądnie i kierujący się zgodnymi z prawem celami zastosowałby ten sam sposób działania z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.
Nie doszukał się też w planowanych działaniach sztuczności ani sprzeczności z przedmiotem i celem ustawy podatkowej. Wydał więc opinię zabezpieczającą.
Opinia zabezpieczająca szefa KAS z 7 marca 2025 r.sygn.DKP16.8082.13.2024