statystyki

Jak rozliczyć przekazanie pracownikom odzieży ochronnej

autor: Marcin Szymankiewicz12.09.2016, 10:55; Aktualizacja: 12.09.2016, 12:53

ABC sp. z o.o. (podatnik VAT czynny) nabyła od firmy X 5 września 2016 r. odzież roboczą i obuwie robocze na łączną kwotę 6150 zł, w tym VAT 1150 zł. Ogółem zakupiono 20 kompletów odzieży i 20 par obuwia (odzież robocza – wartość jednego zestawu 150 zł, obuwie robocze – wartość jednej pary 100 zł). Odzież, obuwie robocze i środki ochrony indywidualnej zostały nabyte z zamiarem przekazania pracownikom magazynu zgodnie z wymogami prawa pracy. Podatek naliczony od nabycia tych towarów ma zostać przez spółkę odliczony w całości w deklaracji VAT-7 za wrzesień 2016 r. 14 września 2016 r. nabyta odzież i obuwie robocze zostały przekazane do używania pracownikom spółki. Przekazana odzież i obuwie robocze stanowią własność pracodawcy (spółki ABC). Jak spółka powinna rozliczyć przekazanie tej odzieży i obuwia roboczego na gruncie VAT, CIT i PIT (obowiązki płatnika)? VAT i zaliczki na CIT spółka płaci miesięcznie, a rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy.

Zgodnie z przepisami prawa pracy odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom nieodpłatnie. Pojawia się pytanie, czy nieodpłatne zapewnienie pracownikom odzieży roboczej, obuwia roboczego i środków ochrony indywidualnej podlega VAT.

Przez dostawę towarów, stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane