Przejmowany majątek spółki matki obejmuje również podlegający łączeniu majątek spółki córki. Nie można zatem każdej z tych transakcji oceniać osobno i od jednej żądać podatku, a od innej nie – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Chodziło o restrukturyzację polegającą na transgranicznym połączeniu trzech podmiotów: dwóch spółek córek z Polski (X i Y) oraz ich jedynego udziałowca – zagranicznej spółki matki (Z) z siedzibą w Księstwie Liechtenstein. Wszystkie mają w Polsce nieruchomości i zajmują się wynajmem.
Jaki plan
Połączenie miało się odbyć poprzez przejęcie całości majątku obu spółek (Y i Z) przez spółkę X (spółka przejmująca). Doszłoby zatem do połączenia odwrotnego, bo spółka matka (Z) zostałaby przejęta przez spółkę córkę (X). Celem połącznia miało być – jak podano we wniosku o interpretacje – zaoszczędzenie kosztów prowadzenia odrębnych działalności i lepsze zarządzanie.
Spółka matka z Liechtensteinu miała tylko jednego udziałowca (osobę fizyczną). W zamian za umarzane (unicestwiane) udziały w niej miały zostać wyemitowane nowe udziały w spółce przejmującej (X).
Wskutek połącznia osoba fizyczna stanie się jednoosobowym udziałowcem spółki przejmującej (X).
Nie przewidziano żadnego etapu pośredniego tego połączenia.
We wniosku o interpretację spółka przejmująca (X) poinformowała, że po tej restrukturyzacji będzie kontynuować działalność prowadzoną przed połączeniem przez obie spółki przejmowane, na podstawie poniesionych na nią składnikw majątkowych (nieruchomości).
Dodała, że przejmie majątek spółek przejmowanych według historycznych wartości początkowych, ujętych w księgach tych spółek dla celów amortyzacji podatkowej. W planach miała kontynuowanie tej amortyzacji.
Co z przychodem
Spółka przejmująca uważała, że na skutek tego połączenia nie uzyska dochodu podatkowego, bo – jak argumentowała – ustawa o CIT przewiduje w tym zakresie wyłączenie z opodatkowania.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej tylko częściowo zaakceptował jej stanowisko. W interpretacji z 6 sierpnia 2024 r. (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.120.2024.8.KM) potwierdził, że w spółce przejmującej nie powstanie przychód w związku z przejęciem zagranicznej spółki Z, a to dlatego, że w zamian za przejęcie jej majątku spółka przejmująca (X) wyemituje nowe udziały.
Fiskus wziął pod uwagę to, że ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku spółki Z nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych wspólnikowi spółki łączonej. Nie będzie więc przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT – potwierdził dyrektor KIS.
Co innego natomiast – uznał – z połączeniem polskich spółek: przejmującej (X) i przejmowanej (Y).
W tym wypadku nie miało dojść do emisji nowych udziałów, bo musiałby je objąć udziałowiec spółki przejmowanej (Y), czyli de facto zagraniczna spółka Z, ale ona również miała zostać przejęta. Ustałby jej byt prawny.
Skoro zatem nie dochodzi do wydania udziałów (akcji), to cała wartość przyjętego majątku spółki Y będzie dla spółki przejmującej (X) przychodem w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT – uznał fiskus.
Nie ma CIT
Nie zgodził się z nim WSA w Gdańsku. W uzasadnieniu wyroku sędzia Elżbieta Rosocha podkreśliła, że sytuacja jest specyficzna.
– Gdyby bowiem nastąpiło tylko przejęcie przez polską spółkę drugiej polskiej spółki („siostry”), której udziały ma spółka z Liechtensteinu, to wówczas z pewnością byłyby wyemitowane udziały na rzecz tego udziałowca. Podmiot przejmowany nie zgodziłby się na taką opcję, że przekazuje wszystko, a w zamian nie dostaje nic – tłumaczyła sędzia Rischka.
Ponadto – dodała – żadna spółka, która przejmuje majątek innej spółki, nie chciałaby płacić podatku od przychodu (w postaci wartości przyjętego majątku), skoro może wyemitować udziały lub akcje.
Sędzia zwróciła uwagę na to, że w tej sprawie majątek spółki matki obejmuje nie tylko ten, który jest na terenie Liechtensteinu, lecz także majątek spółki córki (Y) na terenie Polski. Skoro obie te spółki: Y i spółka matka zostają przejęte, to należy wziąć pod uwagę cały przyjęty majątek.
W zamian za to udziały otrzyma osoba fizyczna będąca dotychczas udziałowcem spółki matki z Liechtensteinu.
Wyrok jest nieprawomocny. ©℗
orzecznictwo
Podstawa prawna
Wyrok WSA w Gdańsku z 21 stycznia 2025 r., sygn. akt I SA/Gd 799/24 www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia