statystyki

Rząd szuka sposobu na ominięcie orzeczenia TK. Trybunał nie podwyższy kwoty wolnej od podatku

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki31.08.2016, 07:40; Aktualizacja: 31.08.2016, 08:53
Podatki

TK uchylił rządowi furtkę przez nieprecyzyjny zapis w orzeczeniuźródło: ShutterStock

Rząd szuka sposobu na ominięcie orzeczenia TK. Rozważa taką nowelizację ustawy o PIT, by wszystko pozostało tak, jak jest.

W 2015 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że kwota wolna od podatku jest za niska. Zdaniem sędziów powinna wzrosnąć co najmniej do wysokości minimum egzystencji. Przepisy mają zostać zmienione do 30 listopada 2016 r. MF nie ma jednak planów podniesienia kwoty na przyszły rok. Zastanawia się, co zrobić, by wejście w życie orzeczenia nie spowodowało komplikacji. Dlatego rozważa taką nowelizację ustawy o PIT, by wszystko zostało po staremu. Nad sprawą pracują prawnicy resortu.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • JP(2016-08-31 09:22) Zgłoś naruszenie 250

  Proszę o sprostowanie błędu, to nie Trybunał nie podwyższy kwoty wolnej tylko rząd !

  Odpowiedz
 • BBWR(2016-08-31 13:11) Zgłoś naruszenie 135

  Oj przepraszam, prezydent i premier w kampanii wyborczej to obiecywali, złożony został w starym sejmie projekt zmiany ustawy o PIT. Niemożliwe, żeby tak kręcili... nie wierzę w to, to czysta manipulacja ...

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • precz z takim rzadem(2016-08-31 21:45) Zgłoś naruszenie 81

  za leżenie i ********** się 500+ za darmo mają a za pracę już nie, zgroza, co oni z nami pracującymi wyczyniają,

  Odpowiedz
 • ere(2016-08-31 13:54) Zgłoś naruszenie 38

  Bez zapoznawania się z uzasadnieniem wyroku TK, można stwierdzić, że TK mógł pójść nieco za daleko. System podatkowy i System pomocy społecznej to odrębne elementy gromadzenia i rozdysponowywania środków publicznych. Kwota wolna od podatku to nie element pomocy państwa ani ulga, ale element konstrukcji podatku, mający zapobiegać potrzebie ściągania podatku od niskich przychodów incydentalnych. Natomiast osoby, które nie osiągają dochodów, pozwalających na zaspokojenie swoich potrzeb, mają prawo do skorzystania z pomocy państwa na dwóch etapach - wynikających z Ordynacji podatkowej i właśnie poprzez system pomocy społecznej. Oczywiście można tu bronić tezy, że wyższa kwota wolna zmotywuje do uzyskiwania i ujawniania dochodów, a do tego nie będzie zmuszać podatników, którzy chcą uzyskiwać przychód, do systemu pomocy społecznej. Jednak automatycznie problem pojawi się wyżej, na granicy kwoty wolnej, gdy podatnicy będą ujawniać część dochodów, a część ukrywać, tak, by nie przekroczyć kwoty wolnej. Przy kwocie wolnej odpowiadającej minimum egzystencji będzie łatwiej ukryć zatrudnienie "na czarno". Przy niskiej kwocie wolnej takie zjawisko jest prostsze do wykrycia przez Urzędy Skarbowe.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ababhtt(2016-09-01 11:40) Zgłoś naruszenie 10

  Zmienią ustawę na nową z kosmetycznymi zmianami, a ponownego wyroku TK nie opublikują. Dobra zmiana.

  Odpowiedz
 • Jasiek24(2016-09-02 12:48) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli nie podwyższą kwoty wolnej do 8000 zł/rok to wszyscy rozliczający się według skali podatkowej (bez stawki linowej19%) już za 2016 rok będą mieli w kwietniu 2017r zwrot zaliczek a w 2017 roku nie zapłacą podatku ani grosza. Nie wykonanie tego wyroku spowoduje że nie będzie można w ogóle wyliczyć podatku gdyż art 27 ust 1 wylatuje z ustawy, a jest on kluczowy do wyliczenia zaliczek lub podatku. Dziura w budżecie będzie rzędu 48 mld zł lub więcej. Powodzenia Panie Prezydencie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane