statystyki

Odliczanie kosztów nauki wciąż nie jest oczywiste

autor: Agnieszka Pokojska24.08.2016, 07:16; Aktualizacja: 24.08.2016, 08:49
student sesja

Minister przyznał, że nauka na takich studiach podnosi kwalifikacje zawodowe.źródło: ShutterStock

Jeżeli potencjalny kontrahent poszukuje wykwalifikowanych dostawców, to wydatek poniesiony na podjęcie studiów jest kosztem podatkowym – wyjaśnił dyrektor bydgoskiej izby.

Pod koniec 2015 r. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że przeanalizuje wcześniejsze, negatywne interpretacje wydane przez podległych mu urzędników. Na skutek tego skorygowane zostało m.in. stanowisko dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, z której pierwotnie wynikało, że radca prawny nie może zaliczyć do kosztów działalności studiów doktoranckich. Minister przyznał ostatecznie, że nauka na takich studiach podnosi kwalifikacje zawodowe (interpretacja nr DD9.8220.2.147.2015.BRT).

Do innych wniosków doszedł jednak dyrektor IS w Bydgoszczy w interpretacji z 5 sierpnia 2016 r. (nr ITPB1/4511-448/16/MPŁ). Nie pozwolił odliczyć studiów doktoranckich lekarzowi. Pozytywnie zaś wypowiedział się w sprawie osoby prowadzącej działalność związaną z oprogramowaniem. Przedsiębiorca wyjaśnił, że ma tylko wykształcenie średnie, a jego kwalifikacje opierają się głównie na doświadczeniu. Planuje jednak rozpocząć zdalne studia licencjackie na publicznej uczelni z siedzibą w Wielkiej Brytanii, na kierunku matematyka. W programie studiów jest wiele przedmiotów powiązanych z programowaniem.

Tłumaczył, że dzięki studiom nie tylko zwiększyłby poziom swojej wiedzy, ale i wzrosłaby wiarygodność jego firmy. To z kolei mogłoby się przełożyć na pozyskanie nowych klientów. Podkreślał, że ukończenie studiów jest często wymogiem stawianym przez instytucje zamawiające. Chciał się więc upewnić, czy wydatki poniesione na studia będzie mógł zaliczyć do podatkowych kosztów.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane