statystyki

Ulgi podatkowe: Większe zachęty dla innowacyjnych firm

autor: Łukasz Zalewski17.08.2016, 07:17; Aktualizacja: 17.08.2016, 08:42
Projekt opracowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zdaniem autorów obecne zachęty podatkowe dla działalności badawczo-rozwojowej są bowiem nieskuteczne.

Projekt opracowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zdaniem autorów obecne zachęty podatkowe dla działalności badawczo-rozwojowej są bowiem nieskuteczne.źródło: ShutterStock

Podatkowa ulga na badania i rozwój zostanie zmieniona. Rada Ministrów przyjęła wczoraj tzw. małą ustawę o innowacyjności.

Projekt opracowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zdaniem autorów obecne zachęty podatkowe dla działalności badawczo-rozwojowej są bowiem nieskuteczne.

Projekt zakłada zniesienie opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT i CIT) aportu własności intelektualnej i przemysłowej. Obecne regulacje przewidują, że przychód z udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci komercjalizowanej własności intelektualnej powstaje po pięciu latach od transakcji.

Rząd chce uchylić ten przepis, a także regulację pozwalającą na rozliczenie kosztów związanych z aportem. To oznaczałoby, że akcje spółki otrzymane w zamian za wniesioną do niej własność intelektualną nie będą od 1 stycznia 2017 r. opodatkowane. – Ma to przyczynić do większego udziału np. naukowców w komercjalizacji wyników badań – wyjaśniło ministerstwo.

Rząd proponuje też rozszerzenie listy kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu od podstawy obliczenia podatku. Miałyby być dodane koszty uzyskania patentu na wynalazek, prawa ochronnego na wzór użytkowy i prawa z rejestracji wzoru przemysłowego. Szczególnie korzystna – jak zakładają autorzy projektu – będzie możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wydatków na uzyskanie ochrony patentowej, bo jej koszty bywają bardzo wysokie, zwłaszcza gdy patenty są uzyskiwane w kilku krajach naraz.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane