statystyki

Ulgi podatkowe: Większe zachęty dla innowacyjnych firm

autor: Łukasz Zalewski17.08.2016, 07:17; Aktualizacja: 17.08.2016, 08:42
Projekt opracowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zdaniem autorów obecne zachęty podatkowe dla działalności badawczo-rozwojowej są bowiem nieskuteczne.

Projekt opracowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zdaniem autorów obecne zachęty podatkowe dla działalności badawczo-rozwojowej są bowiem nieskuteczne.źródło: ShutterStock

Podatkowa ulga na badania i rozwój zostanie zmieniona. Rada Ministrów przyjęła wczoraj tzw. małą ustawę o innowacyjności.

Projekt opracowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zdaniem autorów obecne zachęty podatkowe dla działalności badawczo-rozwojowej są bowiem nieskuteczne.

Projekt zakłada zniesienie opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT i CIT) aportu własności intelektualnej i przemysłowej. Obecne regulacje przewidują, że przychód z udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci komercjalizowanej własności intelektualnej powstaje po pięciu latach od transakcji.

Rząd chce uchylić ten przepis, a także regulację pozwalającą na rozliczenie kosztów związanych z aportem. To oznaczałoby, że akcje spółki otrzymane w zamian za wniesioną do niej własność intelektualną nie będą od 1 stycznia 2017 r. opodatkowane. – Ma to przyczynić do większego udziału np. naukowców w komercjalizacji wyników badań – wyjaśniło ministerstwo.

Rząd proponuje też rozszerzenie listy kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu od podstawy obliczenia podatku. Miałyby być dodane koszty uzyskania patentu na wynalazek, prawa ochronnego na wzór użytkowy i prawa z rejestracji wzoru przemysłowego. Szczególnie korzystna – jak zakładają autorzy projektu – będzie możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wydatków na uzyskanie ochrony patentowej, bo jej koszty bywają bardzo wysokie, zwłaszcza gdy patenty są uzyskiwane w kilku krajach naraz.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane