statystyki

Podatek od nieruchomości: Ryczałt nie przesądza o stawce daniny

autor: Jakub Pawłowski17.08.2016, 16:00
Sprawa dotyczyła właścicieli budynku mieszkalno-pensjonatowego w Skarżysku-Kamiennej. Małżeństwo od lat wynajmowało pokoje gościnne turystom.

Sprawa dotyczyła właścicieli budynku mieszkalno-pensjonatowego w Skarżysku-Kamiennej. Małżeństwo od lat wynajmowało pokoje gościnne turystom.źródło: ShutterStock

Właściciele domu, którzy oferują turystom odpłatny nocleg, mogą zapłacić daninę od nieruchomości tak jak od budynków związanych z działalnością gospodarczą – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła właścicieli budynku mieszkalno-pensjonatowego w Skarżysku-Kamiennej. Małżeństwo od lat wynajmowało pokoje gościnne turystom. Udostępniali je odpłatnie w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. W 2013 r. postanowili ją jednak zawiesić, tłumacząc to zmianą profilu biznesu.

Twierdzili, że od tej pory wynajmowali kwatery już poza działalnością gospodarczą i dlatego postanowili rozliczać się z fiskusem, płacąc ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawki 8,5 proc.

Taką możliwość przewiduje art. 2 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2015 r. poz. 211 ze zm.). Pozwala on rozliczać się ryczałtem osobom, które osiągają przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Warunkiem jest jednak, aby umowy te nie były zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Istota sporu sprowadzała się do tego, czy małżonkowie, wynajmując prywatne kwatery, nie prowadzą właśnie takiej działalności. Miało to przełożenie na wysokość podatku od nieruchomości, bo decydowało o tym, jaką stawką należało objąć budynek mieszkalno-pensjonatowy. Małżonkowie uważali, że powinni płacić daninę według najniższej stawki, przewidzianej dla lokali mieszkaniowych.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Ana(2016-08-18 01:38) Zgłoś naruszenie 10

    Cudownie! Kolejny podatek na niekorzyść (pomijając fakt, że żaden taki nie jest). Czasami odnoszę wrażenie, że państwo zdziera z nas jak tylko może, przy czym może i ile może. Ja już robię chora od ilości tej opłat i dawno bym się zgubiła, gdy nie pomoc podatkowa: http://papug.pl/pomoc-podatkowa/. Znowu się tu zwrócę, bo podatek ,,daninowy” lada moment uderzy we mnie i w mojego męża…

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane