statystyki

Podatek od nieruchomości: Wał ochronny nad zalewem jest odrębną budowlą

autor: Jakub Pawłowski17.08.2016, 07:17; Aktualizacja: 17.08.2016, 08:41
podatki dokumenty urzędnik

Spór dotyczył wału ochronnego wokół rozległego sztucznego zbiornika wodnego (ponad 712 ha) w miejscowości Dziećkowice.źródło: ShutterStock

Podatnik, który ujął nieruchomość w ewidencji środków trwałych i ją amortyzował, nie może twierdzić, że jest ona jedynie częścią innego obiektu i z tego powodu nie powinna być odrębnie opodatkowana – orzekł NSA.

Spór dotyczył wału ochronnego wokół rozległego sztucznego zbiornika wodnego (ponad 712 ha) w miejscowości Dziećkowice. Obwałowanie nie było co prawda własnością przedsiębiorstwa wodociągowego (działającego w formie spółki), ale jego poprzednik prawny ujął je w ewidencji środków trwałych, bo poczynił na nie kiedyś nakłady inwestycyjne.

Burmistrz określił więc spółce zobowiązanie w podatku od nieruchomości za lata 2007–2012. Uznał przy tym, że obwałowanie jest budowlą w rozumieniu art. 3 ust. 3 ustawy – Prawo budowlane, a to oznacza, że podlega ono opodatkowaniu na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Spółka nie zgadzała się ani z klasyfikacją obwałowania, ani z tym, że to ona miała płacić od niego daninę. Twierdziła, że obwałowanie nie może być traktowane jako odrębna budowla, bo jest ono po prostu elementem zbiornika i stanowi z nim nierozłączną całość. Podkreślała przy tym, że zbiornik nie jest jej własnością, bo jest on w użytkowaniu wieczystym innej spółki.

Zaznaczyła, że nie wykorzystuje obwałowania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, bo nie wykonuje żadnych czynności z nim związanych. Nie przeprowadza też jakichkolwiek konserwacji, oględzin ani napraw.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Anubis(2016-08-18 01:38) Zgłoś naruszenie 00

    ,, nie może twierdzić, że jest ona jedynie częścią innego obiektu i z tego powodu nie powinna być odrębnie opodatkowana” no oczywiście, że nie, bo trzeba nałożyć tak samo spory podatek aby wydobyć jak najwięcej pieniędzy! Także bez zagłębiania się w kruczki i haczyki możemy niestety wpaść w sidła, dlatego serdecznie polecam sprawdzoną pomoc podatkową: http://papug.pl/pomoc-podatkowa/

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane