statystyki

Podatek od nieruchomości: Wał ochronny nad zalewem jest odrębną budowlą

autor: Jakub Pawłowski17.08.2016, 07:17; Aktualizacja: 17.08.2016, 08:41
podatki dokumenty urzędnik

Spór dotyczył wału ochronnego wokół rozległego sztucznego zbiornika wodnego (ponad 712 ha) w miejscowości Dziećkowice.źródło: ShutterStock

Podatnik, który ujął nieruchomość w ewidencji środków trwałych i ją amortyzował, nie może twierdzić, że jest ona jedynie częścią innego obiektu i z tego powodu nie powinna być odrębnie opodatkowana – orzekł NSA.

Spór dotyczył wału ochronnego wokół rozległego sztucznego zbiornika wodnego (ponad 712 ha) w miejscowości Dziećkowice. Obwałowanie nie było co prawda własnością przedsiębiorstwa wodociągowego (działającego w formie spółki), ale jego poprzednik prawny ujął je w ewidencji środków trwałych, bo poczynił na nie kiedyś nakłady inwestycyjne.

Burmistrz określił więc spółce zobowiązanie w podatku od nieruchomości za lata 2007–2012. Uznał przy tym, że obwałowanie jest budowlą w rozumieniu art. 3 ust. 3 ustawy – Prawo budowlane, a to oznacza, że podlega ono opodatkowaniu na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Spółka nie zgadzała się ani z klasyfikacją obwałowania, ani z tym, że to ona miała płacić od niego daninę. Twierdziła, że obwałowanie nie może być traktowane jako odrębna budowla, bo jest ono po prostu elementem zbiornika i stanowi z nim nierozłączną całość. Podkreślała przy tym, że zbiornik nie jest jej własnością, bo jest on w użytkowaniu wieczystym innej spółki.

Zaznaczyła, że nie wykorzystuje obwałowania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, bo nie wykonuje żadnych czynności z nim związanych. Nie przeprowadza też jakichkolwiek konserwacji, oględzin ani napraw.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Anubis(2016-08-18 01:38) Zgłoś naruszenie 00

    ,, nie może twierdzić, że jest ona jedynie częścią innego obiektu i z tego powodu nie powinna być odrębnie opodatkowana” no oczywiście, że nie, bo trzeba nałożyć tak samo spory podatek aby wydobyć jak najwięcej pieniędzy! Także bez zagłębiania się w kruczki i haczyki możemy niestety wpaść w sidła, dlatego serdecznie polecam sprawdzoną pomoc podatkową: http://papug.pl/pomoc-podatkowa/

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane