Organem właściwym w sprawach opodatkowania globalnym i krajowym podatkiem wyrównawczym oraz podatkiem wyrównawczym od niedostatecznie opodatkowanych zysków będzie naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy – wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia.
Ma to związek z wchodzącymi w życie od 1 stycznia 2025 r. przepisami o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Wprowadzi je ustawa z 6 listopada 2024 r. (Dz.U. poz. 1685).
Wszystkich podatników podatku wyrównawczego będzie obsługiwać ten sam organ – naczelnik Kujawsko-Pomorskiego US w Bydgoszczy. Ma to przeciwdziałać nadużyciom, a także ułatwić prowadzenie czynności sprawdzających i kontroli w zakresie wywiązywania się z obowiązków nałożonych ustawą z 6 listopada 2024 r.
Do naczelnika Kujawsko-Pomorskiego US trzeba więc będzie przesyłać:
- zawiadomienia o rozpoczęciu początkowego okresu działalności grupy (art. 129 ust. 4),
- informacje o opodatkowaniu wyrównawczym (art. 133 ust. 1),
- zawiadomienia o danych jednostki składowej grupy (art. 133 ust. 7),
- zeznania o wysokości należnego podatku (art. 134 ust. 1),
- zawiadomienia o dokonaniu wyboru, która z jednostek będzie składała zeznanie dotyczące właściwego podatku (art. 135 ust. 3).
W związku z tym zostanie znowelizowane rozporządzenie z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz.U. z 2022 r. poz. 565). Przypomnijmy, że w rozporządzeniu tym jest mowa już o innym wyspecjalizowanym organie ds. podatku u źródła. Jest nim naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie. Do tego organu składa się np. wniosek o wydanie opinii o stosowaniu zwolnienia w podatku u źródła od należności wypłaconych na rzecz podatnika.©℗
Podstawa prawna
Etap legislacyjny
Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie właściwości organów podatkowych – w konsultacjach