Według telewizji Sky, minister finansów Alistair Darling ogłosi w poniedziałek w swoim sprawozdaniu z wykonania budżetu za pierwsze półrocze obniżkę stawki podatku VAT do 15 proc. - z 17,5 proc. na okres jednego roku.

Inne doniesienia sugerują, iż rząd obniży stawki podatku od dochodów osobistych dla najniżej sytuowanych grup społecznych, a więc tych, które dodatkowych pieniędzy nie oszczędzą, lecz skierują na rynek, podtrzymując tym samym handel i produkcję.

Nieoficjalne doniesienia: rozważany przez rząd pakiet wsparcia brytyjskiej gospodarki sięgnie 15-20 mld funtów

Z myślą o pomocy Brytyjczykom, którzy z powodu dekoniunktury popadli w trudności ze spłatą długu hipotecznego, rząd wprowadzi 3- miesięczny okres ochronny przed wszczęciem wobec nich postępowania eksmisyjnego przez wierzycieli.

Mówi się też o zwiększeniu wydatków publicznych i wprowadzeniu oszczędności w sektorze publicznym.

W artykule zamieszczonym w tygodniku "Sunday Mirror", Darling zapewnił, iż "każde gospodarstwo domowe otrzyma od rządu wsparcie w obecnym trudnym okresie spowolnienia". Minister przyznał, że gospodarka zmierza ku recesji, ale dodał, iż "rozsądne" rozwiązania dopomogą przetrzymać ten okres.

Niektórzy ekonomiści i politycy opozycyjnej partii konserwatywnej biją na alarm z powodu rosnącego długu publicznego i ostrzegają, iż szkodzi on pozycji funta szterlinga i oznacza wzrost ciężaru opodatkowania w przyszłości.

W III kwartale br. brytyjski PKB skurczył się o 0,5 proc. Prognozy sugerują, iż przez cały 2009 rok będzie "pod kreską".