Mali przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać ze zwolnienia z VAT w innym państwie UE, będą musieli złożyć wcześniej za pomocą e-Urzędu Skarbowego uprzednie powiadomienie, a co kwartał – stosowną informację. Wynika to z opublikowanego właśnie projektu rozporządzenia.

Ma to związek z nowelizacją z 8 listopada 2024 r. przepisów o VAT i niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta czeka już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw.

Chodzi o zmiany dla małych przedsiębiorstw, które prowadzą działalność w różnych państwach unijnych. Przypomnijmy, że dziś takie firmy nie mogą korzystać z obowiązującego w innym kraju UE zwolnienia podmiotowego z VAT. Muszą rozliczać podatek już od pierwszej sprzedaży dokonanej na terytorium tego kraju.

Od 2025 r. najmniejsze firmy z siedzibą w innym państwie UE skorzystają ze zwolnienia podmiotowego z VAT według limitu sprzedaży obowiązującego w danym państwie (w Polsce limit ten wynosi 200 tys. zł rocznie). To oznacza, że podatnicy mający siedzibę działalności gospodarczej w Polsce będą mogli skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT np. w Niemczech, na warunkach określonych przez to państwo.

Trzeba będzie jednak przestrzegać ogólnounijnego limitu – w wysokości 100 tys. euro.

Zgodnie z opublikowanym projektem minister finansów w rozporządzeniu określi:

  • zakres informacji, które przedsiębiorcy będą przekazywać naczelnikowi urzędu skarbowego, aby skorzystać ze zwolnienia w innych państwach UE (uprzednie powiadomienie),
  • zakres informacji (kwartalnej) dotyczący obrotów osiąganych we wszystkich państwach UE (aby potwierdzić prawo do korzystania ze zwolnienia z VAT w państwach UE innych niż Polska).

Zarówno uprzednie powiadomienie, jak i kwartalną informację trzeba będzie złożyć w ustrukturyzowanym formacie za pomocą e-Urzędu Skarbowego (na stronie Podatki.gov.pl) – uzasadniło Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu.

Natomiast do złożenia tych dokumentów będzie uprawniony podatnik lub jego pełnomocnik mający konto w e-US.©℗