Sprzedaż bezużytecznej części nieruchomości nie jest zwolniona z PIT. Preferencja dotyczy wyłącznie odszkodowania za wywłaszczenie – orzekł NSA.
Sprawa dotyczyła podatniczki, którą wywłaszczono z części nieruchomości w związku z budową obwodnicy drogowej. Kobieta otrzymała za to odszkodowanie. Problem polegał na tym, że pozostała część nieruchomości stała się bezużyteczna. W związku z tym kobieta zwróciła się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, by ta odkupiła ją od niej. Tak też się stało, resztka gruntu została odsprzedana na podstawie zwykłej umowy sprzedaży.
Do transakcji doszło jednak przed upływem 5 lat od nabycia nieruchomości przez kobietę. Wiązało się to więc z ewentualnym obowiązkiem zapłaty przez nią podatku od uzyskanego dochodu. Podatniczka uważała jednak, że sprzedaż resztówki jest zwolniona z podatku, tak jak odszkodowanie za wywłaszczenie, czyli na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 29 ustawy o PIT. Przepis ten zwalnia z podatku odszkodowania wypłacane stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające wywłaszczenie.
Kobieta uważała, że odsprzedaż była wynikiem wywłaszczenia, bo właśnie z jego powodu nieruchomość stała się bezużyteczna. Organy podatkowe uznały jednak, że co innego wywłaszczenie, a co innego odsprzedaż resztówki na podstawie umowy cywilnoprawnej. I zażądały prawie 14 tys. zł podatku.
Rację przyznał fiskusowi WSA w Lublinie. Orzekł, że podatniczka powinna zapłacić podatek od sprzedaży resztówki. Zwrócił uwagę na to, że kobieta odsprzedała część pozostałą po wywłaszczeniu. W związku z tym nie sposób przyjąć, że doszło do zbycia na cele uzasadniające wywłaszczenie – stwierdził.
Tak samo orzekł NSA, który już wcześniej w podobnych sprawach orzekał na niekorzyść podatników.
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 27 lipca 2016 r., sygn. akt II FSK 1766/14. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia