Od kwietnia 2026 r. wszyscy, którzy świadczą usługi parkingowe, będą musieli używać kas fiskalnych. Do tego czasu trzeba też będzie zainstalować kasy w biletomatach. Natomiast w automatach vendingowych mają one zacząć funkcjonować dopiero od kwietnia 2027 r.

Tak wynika z nowej wersji projektu rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Pierwotny jego tekst zakładał, że w tych trzech przypadkach kasy zostaną wdrożone od 1 stycznia 2026 r.

Planowane rozporządzenie ma obowiązywać przez trzy lata, tj. od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2027 r., a nie jak pierwotnie zakładano przez dwa lata.

Parkingi i biletomaty

Zgodnie z obecnym projektem świadczący usługi parkingowe oraz przy użyciu urządzeń takich jak biletomaty nadal będą zwolnieni z obowiązku prowadzenia ewidencji do 31 marca 2026 r. Tak ma wynikać z przepisu przejściowego (par. 8 ust. 3 projektu rozporządzenia). To by oznaczało, że kasy fiskalne trzeba będzie stosować na parkingach i w biletomatach dopiero od kwietnia 2026 r.

Wyjątkiem będą:

  • urządzenia sprzedające bilety na przejazdy transportem publicznym,
  • parkomaty, jeżeli usługi parkowania świadczone są przez podatnika na rzecz jego pracowników,
  • usługi finansowe, które są objęte zwolnieniem przedmiotowym (poz. 28 załącznika do rozporządzenia), dostępne w bankomatach,
  • stacje ładowania samochodów elektrycznych działające poprzez automatyczne dystrybutory. We wszystkich tych przypadkach nie będzie wymagana kasa fiskalna.

Automaty do sprzedaży

Z kolei sprzedaż w automatach vendingowych (czyli takich, w których można kupić np. przekąski, napoje) będzie zwolniona z kas fiskalnych do 31 marca 2027 r. (przewiduje to planowany par. 8 ust. 4 rozporządzenia). To by oznaczało, że od kwietnia 2027 r. trzeba będzie już stosować kasy.

Nadal jednak niektóre automaty będą wyłączone z tego obowiązku. Chodzi o urządzenia obsługiwane przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, ale nie mają zasilania elektrycznego. W takich przypadkach towar jest wydawany mechanicznie, przykładem automat vendingowy sprzedający piłki kauczukowe.

Węgiel i papierosy elektroniczne

Natomiast już od 2025 r. bezwzględnie (tj. bez względu na wysokość obrotu) będą musieli używać kas fiskalnych przedsiębiorcy, którzy sprzedają:

  • wyroby klasyfikowane do CN 2404 i 8543 40, czyli m.in. papierosy elektroniczne i produkty zawierające tytoń, tytoń odtworzony, nikotynę lub namiastki tytoniu albo nikotyny, przeznaczone do wdychania bez spalania, a także wyroby z konopi (rodzaj: Cannabis) klasyfikowane do CN 1211, przeznaczone do palenia lub do wdychania bez spalania,
  • wyroby zawierające w swoim składzie alkohol etylowy o objętościowej mocy powyżej 50 proc. objętości, nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi, w tym rozpuszczalniki, płyny odkażające, rozcieńczalniki farb, płyny do odmrażania,
  • węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu, przeznaczone do celów opałowych.

W tym zakresie nic się nie zmieniło względem poprzedniej wersji projektu. Pojawiło się natomiast wyłączenie odnośnie do ostatniej pozycji. Obowiązek stosowania kas nie będzie dotyczył dostaw węgla, brykietów i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu, przeznaczonych do celów opałowych, gdy sprzedaży tej dokonuje przedsiębiorstwo górnicze (w tym kopalnie), a całość zostanie udokumentowana fakturą.©℗