Sąd Najwyższy wytyka błędy w projekcie o KAS

autor: Łukasz Zalewski02.08.2016, 07:25; Aktualizacja: 02.08.2016, 08:52
prawo

Zdaniem SN nie można wyodrębnić pracowników, do których będzie stosowany kodeks pracy.źródło: ShutterStock

Niewłaściwe sformułowanie przepisów dotyczących zatrudnienia spowoduje, że kierowcy i sprzątaczki pracujący w administracji skarbowej będą musieli składać oświadczenia majątkowe.

Sąd Najwyższy w opinii do poselskich projektów o Krajowej Administracji Skarbowej i ustawy ją wprowadzającej skupił się na przepisach regulujących zasady zatrudnienia, bo tylko te przepisy będą stosowały sądy powszechne i Sąd Najwyższy. I wytyka projektodawcom błędy.

Jeden z nich dotyczy podziału stanowisk w nowej administracji. Projekt dzieli urzędników na pracowników i funkcjonariuszy. Ci ostatni mieliby funkcjonować w ramach służby celno-skarbowej. To jeden z pionów, jaki powstanie po zmianach, który mają tworzyć obecni celnicy oraz pracownicy urzędów kontroli skarbowej. W ocenie Sądu Najwyższego zaproponowany podział jest jednak niejasny i błędny. Projektodawcy nie określili bowiem ani celu, ani organizacji nowej służby celno-skarbowej. – Nie można mówić o utworzeniu określonej formacji, która nie ma żadnych wyodrębnionych zadań oraz ukształtowanej hierarchicznie struktury organizacyjnej, a jest tylko grupą osób, które łączy jedynie to, że podstawę ich zatrudnienia stanowi administracyjnoprawny stosunek służby – wskazali sędziowie. Projekt nie określa też stanowisk, na jakich będą zatrudnieni funkcjonariusze, a to jest element niezbędny, aby mówić o służbie celno-skarbowej. Mają one zostać wskazane dopiero w rozporządzeniu, ale i tu projektodawcy nie uniknęli błędu. Zdaniem SN wytyczne do wydania tego rozporządzenia nie spełniają bowiem wymogów konstytucyjnych. Są zbyt lakoniczne i ogólne, a powinny zawierać wytyczne dotyczące treści rozporządzenia.

Nieprawidłowy jest też zaproponowany podział osób zatrudnionych w KAS. Projekt wskazuje na cztery kategorie:


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • trzmiel(2016-08-02 14:41) Zgłoś naruszenie 212

  Min Fin robi wszystko żeby tylko osłabić służbę celną zwalczającą przemyt mafię paliową narkotykowy biznes,hazard lewy alkohol itp -czyli wszystkie branże z którymi wiążą się ogromne lewe zyski dla przestępców Zasadnicze pytanie brzmi komu zależy na osłabieniu Służby Celnej. odpowiedź może być tylko jedna mafii ,i przemytnikom, którzy dzięki osłabionej Służbie Celnej mogą łatwiej obchodzić prawo i czerpać z tego tytułu miliardowe zyski kosztem przychodów państwa polskiego .

  Odpowiedz
 • bat(2016-08-02 11:46) Zgłoś naruszenie 64

  Skoro sędziowie muszą to dlaczego nie sekretarki. Sekretarki są bardziej prawdopodobnym sprawcą przestępstw niż sędziowie.

  Odpowiedz
 • Jan (2016-08-03 22:47) Zgłoś naruszenie 20

  Mam wrażenie, że rząd tylko chce zaliczyć kolejną nibyreformę a ciemny lud ma to kupić Dlaczego w naszym kraju poziom tworzonych ustaw jest taki zły.Jeżeli coś reformujemy nie psujmy tego co dobre ale twórzmy dobre prawo. Polskie Cło ma dobrą markę w Europie. Wpompowano tam dużo środków finansowych , także z Unii .Co to za kretyński pomysł z jego scalaniem ze skarbówką,gdzie reformy nie nadążały. Zobaczycie jaka to będzie CUDOWNA KATASTROFA

  Odpowiedz
 • KoTak(2016-08-03 08:15) Zgłoś naruszenie 15

  Witam Czy nie wydaje sie Państwu, że niektóre Urzedy/Organy w RP przypominaja "guzy otorbione". Przez dziesiatki lat - pokoleniowo -otorbiły sie w tkance Państwa, i kazda próba zmiany/leczenia tego stanu skutkuje "wypuszczaniem toksyn" , a nie chęcia do współpracy???? Czy tez sie mylę????

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane