Podstawy opodatkowania dywidendy otrzymanej od spółki, która wybrała estoński CIT, nie pomniejsza się o kwotę ryczałtu zapłaconego przez spółkę. Ustawa o PIT przewiduje odrębny mechanizm odliczenia – orzekł WSA w Gdańsku.

Chodziło o firmę, która wybrała ryczałt od dochodów spółek (zwany „estońskim CIT”) i zamierzała wypłacić wspólnikom dywidendę. Powstał problem z wyliczeniem podstawy jej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Spółka zamierzała pomniejszyć kwotę zysku (wynikającą z uchwały wspólników) o zapłacony przez siebie ryczałt. Twierdziła, że rozliczenie jest w tym wypadku dwufazowe: najpierw podatek (ryczałt) płaci spółka (faza 1), a następnie, od pozostałej kwoty, oblicza się zryczałtowany, 10-proc. PIT od dywidendy (faza 2).

Inny mechanizm odliczeń

Nie zgodził się z nią dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. W interpretacji z 31 maja 2024 r. (sygn. 0114-KDIP3-1.4011.319.2024.2.PT) wyjaśnił, że w art. 30a ust. 19 ustawy o PIT przewidziano szczególny tryb obliczania 19-proc. podatku od dywidendy wypłaconej z zysku wypracowanego przez spółkę w okresie opodatkowania estońskim CIT. Z tego przepisu wynika, że 19-proc. PIT od dywidendy jest pomniejszany o odpowiedni wskaźnik procentowy ryczałtu należnego od spółki. Oznacza to pomniejszenie o:

■ 90 proc., gdy zyski spółki zostały opodatkowane 10-proc. ryczałtem, lub

■ 70 proc., gdy zyski spółki zostały opodatkowane 20-proc. ryczałtem.

Dyrektor KIS dodał, że przykładowa kalkulacja PIT należnego od zysku (dywidendy) wypracowanego w okresie opodatkowania spółki estońskim CIT została zawarta w Przewodniku do Ryczałtu od dochodów spółek z 23 grudnia 2021 r. zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (przykład 50, str. 68).

Nie jak w klasycznym CIT

Stanowisko fiskusa zaakceptował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Orzekł, że przy wypłacie dywidendy podstawę opodatkowania PIT stanowi kwota zysku przeznaczonego do podziału, ale tego zysku nie pomniejsza się – jak chciałaby spółka – o kwotę zapłaconego przez nią ryczałtu.

Uzasadniając wyrok, sędzia Elżbieta Rischka nawiązała do innych wyroków (na razie nieprawomocnych): WSA w Poznaniu z 22 marca 2023 r. (I SA/Po 917/22) i WSA w Warszawie z 25 stycznia 2024 r. (III SA/Wa 2479/23).

W tym drugim wyroku warszawski sąd stwierdził jednoznacznie, że w estońskim CIT ustawodawca odszedł od dwufazowego modelu obliczania podatku, który jest przyjęty w spółkach opodatkowanych klasycznym CIT. W tych spółkach najpierw oblicza się podatek spółki (CIT), a w następnie od pomniejszonej o niego podstawy opodatkowania oblicza się zryczałtowany, 19-proc. podatek od dywidendy.

W spółkach z estońskim CIT jest inaczej, bo w przeciwnym razie – jak podkreślił warszawski sąd – dochodziłoby do nieuprawnionego dwukrotnego pomniejszania należności z tytułu PIT:

■ raz w podstawie opodatkowania – o ryczałt (estoński CIT) należny od dochodów spółki,

■ drugi raz – z wykorzystaniem wprowadzonego do art. 30a ust. 19 ustawy o PIT szczególnego mechanizmu odliczenia zapłaconego ryczałtu od dochodów spółki.

WSA w Gdańsku w pełni się zgodził, że to wbrew przepisom. Wyrok jest nieprawomocny. ©℗

Współpraca Katarzyna Jędrzejewska

orzecznictwo