statystyki

Debata: Przygotowania do centralizacji VAT. Gminy czeka ogromne wyzwanie

autor: Łukasz Zalewski25.07.2016, 09:10; Aktualizacja: 25.07.2016, 14:07
vat

Projekt specustawy centralizującej VAT w samorządach został na początku lipca przyjęty przez rząd i trafił do Sejmu.źródło: ShutterStock

DEBATA: Projekt specustawy centralizującej VAT w samorządach został na początku lipca przyjęty przez rząd i trafił do Sejmu. Obowiązkowa zmiana w rozliczeniach gmin i ich jednostek oraz zakładów budżetowych ma nastąpić 1 stycznia 2017 r. Już teraz część samorządów ma problemy z korygowaniem VAT za okresy wsteczne, z liczeniem prewspółczynnika oraz ze zwrotem środków unijnych w sytuacji, gdyby okazało się, że VAT związany z realizacją projektu inwestycyjnego nie jest wydatkiem kwalifikowalnym.

Warszawa jest kolejnym miastem po Poznaniu, które dokonało już centralizacji VAT. Nastąpiło to 1 stycznia 2016 r. Czy Warszawa korygowała VAT za okresy wsteczne? Jakie są państwa doświadczenia?

Maria Cuper-Wagner Zgodnie z wdrożonymi wcześniej i powszechnie akceptowanymi przez organy podatkowe procedurami m.st. Warszawa już od dawna dokonywało oceny przepływu środków finansowych i ich właściwej alokacji, zgodnie z zasadą – inwestuje ten, kto w przyszłości będzie osiągał przychody. Takie same zasady miały zastosowanie w odniesieniu do środków finansowych otrzymanych z funduszy europejskich. W wyniku takich działań, jeśli było to tylko możliwe, wszelkie odliczenia podatku naliczonego były dokonywane na bieżąco, a odzyskany w ten sposób VAT był zgłaszany jako wydatek niekwalifikowalny. Tylko w przypadkach, gdy nie było takiej możliwości, nieodliczony VAT był zgłaszany jako wydatek kwalifikowalny. W efekcie, w związku z dokonaną centralizacją, praktycznie nie zachodzi konieczność korekt rozliczeń VAT za okresy wsteczne.

Natomiast dokonywane były i będą (jeżeli zajdzie taka potrzeba) korekty związane z normalnym (bieżącym) funkcjonowaniem miasta. Dotyczą one równie rozliczeń sprzed centralizacji. W każdej z takich korekt składane jest również oświadczenie, że nie jest ona związana z wyrokiem TSUE (C-276/14) w sprawie gminy Wrocław.

Michał Borowski Organy podatkowe działają tak, jakby specustawa już obowiązywała. Musimy jednak pamiętać, że nawet gdyby nie było specustawy, to i tak centralizacja by nastąpiła, z powodu wyroku TSUE, który podważył dotychczasową praktykę odrębnych rozliczeń gmin i ich jednostek budżetowych.

Gdyby nie było specustawy, to należałoby przyjąć, że gmina i jej jednostki budżetowe były jednym podatnikiem. Ministerstwo Finansów nie mogłoby więc argumentować, że nie należy korygować VAT za okresy wsteczne.

Trzeba także pamiętać, że zarówno Warszawa, jak i inne miasta, mają interpretacje indywidualne wydane po uchwale NSA z 2011 r. (stwierdzała ona – podobnie jak później TSUE – że gmina i jej jednostki są jednym podatnikiem), że są odrębnymi od swoich jednostek podatnikami VAT. A więc działały w zaufaniu do organów podatkowych.

Agnieszka Bieńkowska Biorąc pod uwagę obecny stan prawny, fiskus nie ma prawa żądać centralizacji na zasadach przewidzianych w specustawie i uzależniać prawa do odliczenia VAT od jej przeprowadzenia. Na chwilę obecną mamy jedynie projekt ustawy o centralizacji, a nie można go traktować tak, jakby ustawa obowiązywała.

Zasady odliczania podatku naliczonego za okresy wsteczne będą niewątpliwie problemem dla wielu gmin. Przykładowo jeśli samorząd zdecyduje się złożyć korekty VAT za 5 lat wstecz, to zgodnie z projektem specustawy stosowanie odliczenia z uwzględnieniem współczynnika (proporcji sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej z VAT) będzie wyglądać inaczej niż według zasad wynikających z aktualnego stanu prawnego (gdy specustawa nie obowiązuje). W pewnym momencie będziemy więc mieli dualizm, polegający na tym, że samorządy, które już dokonały centralizacji, będą traktowały pewne kwestie inaczej niż te, które będą korygowały podatek naliczony po wejściu w życie specustawy.

Michał Borowski Musimy pamiętać o tym, że przed wyrokiem TSUE w sprawie gminy Wrocław korekty również były możliwe, tyle że argumentacja była inna. Sądy przyznawały, że gmina ma prawo do odliczenia VAT, nawet jeśli sprzedaż realizuje inna jednostka. Argumentację sądów wspierało orzecznictwo TSUE (np. w sprawie Kopalnii Odkrywkowej Polski Trawertyn).


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane