Od początku lipca obowiązują przepisy, które nałożyły na przedsiębiorców (w pierwszej kolejności na tych dużych, a w kolejnych miesiącach także na małych i średnich) comiesięczne przekazywanie do organów skarbowych ewidencji VAT w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Jednak dopiero na kilka dni przed ich wprowadzeniem Ministerstwo Finansów określiło wytyczne mówiące o tym, w jaki sposób należy przesyłać te dane. W rezultacie do dziś nie wszystkie firmy są na to w pełni gotowe. Pomóc im ma nowe rozwiązanie IT autorstwa spółki Macrologic, polskiego dostawcy systemów ERP.

Dowiedz się, jak skutecznie przesłać dane w formacie JPK do Ministerstwa Finansów.

Zgodnie z regułami przekazanymi przez resort finansów pod koniec czerwca br., ewidencja VAT w formacie JPK musi być dostarczona do urzędu skarbowego drogą elektroniczną za pomocą specjalnego interfejsu. Dla wielu właścicieli przedsiębiorstw wiąże się to z kolejnym dostosowywaniem firmowego oprogramowania. Jego aktualizację powinien przeprowadzić dostawca rozwiązania IT. Jednak tylko nieliczne systemy dostępne na rynku oferują obecnie możliwość wygodnego i szybkiego przesyłania danych w postaci JPK za pomocą rządowego interfejsu. „Już samo przygotowanie systemów informatycznych do nowych przepisów było wyzwaniem dla przedsiębiorców i dostawców oprogramowania. Określenie sposobu przekazywania tych plików dopiero na kilka dni przed wejściem w życie ustawy tego też nie ułatwiło – przyznaje Renata Łukasik, członek zarządu Macrologic SA, dyrektor ds. oprogramowania.

Jak skutecznie przesłać JPK?

Pomimo tego, spółka najszybciej zareagowała na nowe regulacje i opracowała oprogramowanie, które pomoże właścicielom przedsiębiorstw przekazywać dane w formacie JPK przez interfejs Ministerstwa Finansów. Nowy utworzony moduł umożliwia wysyłanie gotowych plików JPK wygenerowanych przez dowolny system ERP lub przygotowanie danych poprzez wypełnienie dedykowanego arkusza.
„Od 30 lat działamy na polskim rynku i znamy jego uwarunkowania. To duży atut, bo w takiej sytuacji szybko mogliśmy opracować rozwiązanie realizujące ministerialne wytyczne” – zaznacza Renata Łukasik z Macrologic.
Narzędzie spółki pozwala na gromadzenie danych w formacie JPK z dowolnego systemu ERP, jego archiwizację oraz podgląd, a następnie na przesłanie przez bramkę Ministerstwa Finansów. Aplikacja umożliwia również archiwizację urzędowego poświadczenia odbioru (UPO). To jednak nie wszystko. „Tym klientom, którzy mają trudności z wygenerowaniem plików JPK, Macrologic proponuje rozwiązanie, które w pierwszej kolejności pozwoli na wprowadzenie danych do przygotowanego arkusza użytkownika. Co ważne, jest to arkusz z kolumnami wymaganymi w JPK, który sam użytkownik powinien odpowiednio wypełnić. W końcowym etapie aplikacja natomiast umożliwi ich przesłanie do programu Macrologic JPK” – wyjaśnia Renata Łukasik.

Za kilka miesięcy JPK także w średnich i małych firmach

Przekazywanie ewidencji VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego to zgodnie z nowym prawem obowiązek dużych przedsiębiorstw. Chodzi o firmy zatrudniające ponad 250 pracowników oraz te, których roczny obrót netto wynosi ponad 50 milionów euro albo suma aktywów bilansu przekracza 43 milionów euro. Do 25 sierpnia br. muszą oni dostarczyć do urzędów skarbowych pierwsze pliki. Obowiązkowi przesyłania danych w formacie JPK będą podlegały również małe i średnie przedsiębiorstwa, ale dopiero od 1 stycznia 2017 r., mikroprzedsiębiorstwa zaś od początku 2018 r.
Nieprawidłowe lub nieterminowe przekazanie danych może narazić właścicieli firm na niepotrzebne kary finansowe. Zgodnie z art. 80 kodeksu karnego skarbowego niewykonanie tego obowiązku może skutkować grzywną sięgającą od 10 nawet do 120 stawek dziennych.

Dowiedz się więcej o aplikacji pozwalającej przesyłać dane w postaci JPK do Ministerstwa Finansów: http://www.jpk.macrologic.pl/

Źródło: Macrologic SA

O Macrologic SA
Macrologic SA to polska spółka dostarczająca systemy klasy ERP, notowana na GPW na rynku podstawowym w systemie notowań ciągłych. Jako doradcza firma IT od 30 lat wspiera rozwój polskich średnich i dużych przedsiębiorstw, dostarczając im systemy ERP, dostosowane do potrzeb polskiego rynku, oraz zapewniając stałą opiekę konsultantów, posiadających wysokie kompetencje w obszarze zarządzania w biznesie. Klientami Macrologic SA są największe polskie przedsiębiorstwa (m.in. Contract Administration, Sanitec KOŁO, Grupa Fakro, Grupa Atlas, Totalizator Sportowy, Polska Press Grupa, Dr Zdrowie, Instytut Adama Mickiewicza), firmy międzynarodowe (m.in. Sephora Polska, Douglas Polska, Falck Medycyna, Konica Minolta Business Solutions Polska), a także organizacje biznesowe (m.in. Business Centre Club). Systemy Macrologic oparte są autorskiej bazie danych MacroBASE. Prezesem spółki jest Barbara Skrzecz-Mozdyniewicz.