statystyki

Poradnia podatkowa z 18 lipca 2016

autor: Agnieszka Pokojska, Tomasz Krywan18.07.2016, 10:53; Aktualizacja: 18.07.2016, 14:26

Czy wspólnota mieszkaniowa może odliczać VAT ze swoich faktur za administrowanie i sprzątanie części wspólnych,

Podatnik chce sprzedawać niepocięte, nieskręcone i nieprasowane liście tytoniu – są jeszcze w miarę wilgotne. Klienci mogą je wysuszyć i wykorzystać do palenia. Po ich zakupie mogą je pociąć, dokupić gilzy i otrzymać wyroby nawet o połowę tańsze od papierosów. Czy ponieważ nie jest to suchy tytoń, to nie zapłacę akcyzy?

W spółce istnieje skierowany do pracowników program, w którym mogą oni zgłaszać pomysły w zakresie poprawy funkcjonowania firmy. Wybrane przez komisję pomysły są nagradzane nagrodami rzeczowymi o wartości do 200 zł. Czy spółka może odliczać VAT przy nabywaniu tych nagród?

Spółka z o.o. zaciągnęła pożyczkę. Odsetki zostały naliczone z góry i potrącone przy wypłacie pożyczki, tj. przelew środków z tytułu pożyczki został pomniejszony o odsetki za cały okres pożyczki. Czy w takim przypadku spółka może zaliczyć odsetki do kosztów uzyskania przychodów w dacie otrzymania przelewu?

Czy wspólnota mieszkaniowa może odliczać VAT ze swoich faktur za administrowanie i sprzątanie części wspólnych

● Wspólnota mieszkaniowa wystawia swoim członkom faktury za administrowanie i sprzątanie części wspólnych. Czy członkowie wspólnoty mogą odliczać VAT z tych faktur?

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

21 czerwca 2011 r. minister finansów wydał interpretację ogólną (nr PT8/033/IO1/AEW/11/PT-571) dotyczącą wspólnot mieszkaniowych jako podatników podatku od towarów i usług (VAT). W interpretacji tej minister finansów wskazał, że „wspólnota mieszkaniowa, realizując wspólny interes właścicieli, występuje w odmiennych rolach w przypadku nabycia towarów i usług w ramach zarządu nieruchomością wspólną oraz w przypadku nabycia towarów i usług na potrzeby utrzymania poszczególnych lokali właścicieli”.

W pierwszej z tych sytuacji – jak czytamy w tej interpretacji – „wspólnota, będąca jednostką odrębną od właścicieli lokali, nabywając towary i usługi dla celów nieruchomości wspólnej nie wykonuje żadnych czynności na rzecz właścicieli. W takiej bowiem sytuacji działa ona w imieniu własnym i na własny rachunek jako podmiot stosunków zobowiązaniowych wynikających z zarządu nieruchomością wspólną, którego działanie jest jedynie finansowane przez właścicieli wyodrębnionych lokali mieszkalnych (m.in. w formie zaliczek, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o własności lokali), mających udziały w nieruchomości wspólnej. Tym samym odbiorcą nabywanych towarów i usług jest wspólnota mieszkaniowa jako odrębny od jej członków podmiot praw, i to ona występuje jako ostateczny konsument. W takim więc zakresie nie świadczy ona żadnych czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług na rzecz właścicieli odrębnych lokali”. W konsekwencji „brak jest podstaw do fakturowania wewnętrznych rozliczeń między wspólnotą a jej członkami w związku z ponoszonymi kosztami zarządu nieruchomością wspólną”.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane