statystyki

Kto handluje towarami wrażliwymi, ten dłużej czeka na VAT

autor: Patrycja Dudek06.07.2016, 07:17; Aktualizacja: 06.07.2016, 09:07
vat

Naczelny Sąd Administracyjny przesądził całość na korzyść fiskusa.źródło: ShutterStock

Nie ma co liczyć na szybki zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w sytuacji, gdy o transakcję pytają polskiego fiskusa zagraniczne organy podatkowe – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła firmy handlującej olejem rzepakowym. Liczyła ona na zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w ustawowym terminie 60 dni. Chodziło o kilka milionów złotych. Fiskus nie oddał podatku od razu, tylko przedłużył termin na jego zwrot.

Spór toczył się o to, czy naczelnik Urzędu Skarbowego w Łodzi miał powód do przedłużenia terminu i czy wydając postanowienie, nie popełnił błędów proceduralnych.

Spółka uważała, że nie było ku temu żadnej przesłanki. Organ z kolei tłumaczył, że towar jest wrażliwy (często wykorzystywany do wyłudzania VAT), w grę wchodziła wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów do licznych krajów, a organy podatkowe, m.in. Słowacji i Holandii, same zwróciły się do niego o informację, bo miały wątpliwości co do tej transakcji.

Spółka podniosła jednak, że informacje o tym nie znalazły się w postanowieniu. Organ przyznał, że było ono lakoniczne, ale z drugiej strony – jak twierdził – zawierało wszystkie niezbędne elementy.

Spółka wytoczyła wówczas inny argument: że nie było ono skuteczne, ponieważ mimo że zostało wydane przed upływem terminu na zwrot VAT, to zostało doręczone dopiero po jego upływie. Fiskus tłumaczył z kolei, że liczy się data wydania, a nie doręczenia postanowienia.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane