statystyki

Kto handluje towarami wrażliwymi, ten dłużej czeka na VAT

autor: Patrycja Dudek06.07.2016, 07:17; Aktualizacja: 06.07.2016, 09:07
vat

Naczelny Sąd Administracyjny przesądził całość na korzyść fiskusa.źródło: ShutterStock

Nie ma co liczyć na szybki zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w sytuacji, gdy o transakcję pytają polskiego fiskusa zagraniczne organy podatkowe – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła firmy handlującej olejem rzepakowym. Liczyła ona na zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w ustawowym terminie 60 dni. Chodziło o kilka milionów złotych. Fiskus nie oddał podatku od razu, tylko przedłużył termin na jego zwrot.

Spór toczył się o to, czy naczelnik Urzędu Skarbowego w Łodzi miał powód do przedłużenia terminu i czy wydając postanowienie, nie popełnił błędów proceduralnych.

Spółka uważała, że nie było ku temu żadnej przesłanki. Organ z kolei tłumaczył, że towar jest wrażliwy (często wykorzystywany do wyłudzania VAT), w grę wchodziła wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów do licznych krajów, a organy podatkowe, m.in. Słowacji i Holandii, same zwróciły się do niego o informację, bo miały wątpliwości co do tej transakcji.

Spółka podniosła jednak, że informacje o tym nie znalazły się w postanowieniu. Organ przyznał, że było ono lakoniczne, ale z drugiej strony – jak twierdził – zawierało wszystkie niezbędne elementy.

Spółka wytoczyła wówczas inny argument: że nie było ono skuteczne, ponieważ mimo że zostało wydane przed upływem terminu na zwrot VAT, to zostało doręczone dopiero po jego upływie. Fiskus tłumaczył z kolei, że liczy się data wydania, a nie doręczenia postanowienia.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane