Praca wspólnika przychodem dla spółki z o.o.

autor: Patrycja Dudek06.07.2016, 07:17; Aktualizacja: 06.07.2016, 09:04
wizytówka, biznes

Chodziło o spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, powstałą z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Spółka kapitałowa musi zapłacić podatek od nieodpłatnych świadczeń, gdy jej właściciel przygotowuje projekty i prowadzi szkolenia, nie biorąc za to wynagrodzenia – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, powstałą z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Zmiana dotyczyła wyłącznie formy prawnej, bo firma nadal prowadziła działalność w tym samym zakresie, a jednoosobowy przedsiębiorca nadal pozostawał jej jedynym wspólnikiem i udziałowcem. Zasiadał też w zarządzie spółki. Słowem: nowa firma również należała wyłącznie do niego. Spółka zajmowała się projektowaniem placów zabaw i doradzała, jak je projektować, by były one zgodne z normami. Z umowy spółki wynikało, że mężczyzna, jako wspólnik jest zobowiązany do świadczenia na rzecz spółki usług mieszczących się w zakresie jej działalności. Miał m.in. opiniować projekty placów zabaw, prowadzić szkolenia w zakresie obowiązujących norm, doradzać i konsultować. Z umowy wynikało też, że nie otrzyma za to żadnego wynagrodzenia.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy te świadczone przez prezesa usługi są dla spółki przychodem z nieodpłatnych świadczeń i czy w związku z tym będzie ona musiała zapłacić od nich CIT.

Spółka uważała, że w tej sytuacji nie może być mowy o przychodzie. Pierwszy argument był taki, że obowiązki te wynikają z umowy spółki (zgodnie z art. 159 kodeksu spółek handlowych) i w związku z tym nie mogą stanowić nieodpłatnego świadczenia. – Nie jest nim przecież wniesienie wkładu na kapitał zakładowy, wnoszenie dopłat czy pełnienie funkcji w organach – argumentowała spółka.

Drugi argument, na wypadek gdyby pierwszy okazał się nieskuteczny, był taki, że wspólnik nie świadczy pracy za darmo. – Ekwiwalentem pracy jest dywidenda – tłumaczyła.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane