statystyki

Przedsiębiorcy muszą podejmować ryzyko na rachunek własny, a nie fiskusa

autor: Jakub Pawłowski01.07.2016, 07:19; Aktualizacja: 01.07.2016, 09:51
Przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w niekorzystnej sytuacji finansowej, uznają więc, że czasem warto się wycofać, oszczędzić i poczekać na lepszą koniunkturę, nawet jeżeli okupione jest to zerwaniem dotychczasowego kontraktu i wypłatą odszkodowania dla kontrahenta.

Przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w niekorzystnej sytuacji finansowej, uznają więc, że czasem warto się wycofać, oszczędzić i poczekać na lepszą koniunkturę, nawet jeżeli okupione jest to zerwaniem dotychczasowego kontraktu i wypłatą odszkodowania dla kontrahenta.źródło: ShutterStock

Kto nie gra, ten nie wygrywa. Analogiczna zasada ma również zastosowanie w biznesie, bo w końcu kto nie ryzykuje, ten raczej nie może liczyć na zysk. Szkopuł w tym, że nie zawsze można tylko wygrywać i osiągać zamierzony obrót.

Przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w niekorzystnej sytuacji finansowej, uznają więc, że czasem warto się wycofać, oszczędzić i poczekać na lepszą koniunkturę, nawet jeżeli okupione jest to zerwaniem dotychczasowego kontraktu i wypłatą odszkodowania dla kontrahenta.

Polecany produkt: Podatki 2016 cz. 1 i cz. 2 >>

Ostatnio jednak sądy kwestionują celowość takich działań. Chociażby WSA w Warszawie uznał 3 czerwca 2016 r. (sygn. akt III SA/Wa 1551/15, nieprawomocny), że zerwanie umowy i wypłata odszkodowania służyły likwidacji źródła przychodu, a nie jego zabezpieczeniu lub zachowaniu. Również WSA w Gliwicach w prawomocnym wyroku z 3 lutego 2016 r. nie uznał rekompensaty za koszt podatkowy (sygn. akt I SA/Gl 1032/15). Wskazał, że taki wydatek nie realizuje celów wymienionych w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Nie są to odosobnione przypadki, w których wątpliwości dotyczą obliczenia podstawy opodatkowania. Wydawać by się to mogło proste, bo – jak sama nazwa wskazuje – podatek dochodowy płaci się od dochodu, ten zaś wylicza się jako przychód minus koszty jego uzyskania. Jest jednak jeszcze dodatkowy warunek – aby dało się zaliczyć dany wydatek do kosztów podatkowych, nie może on być wymieniony w katalogu wyłączeń z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT (i odpowiednio art. 23 ust. 1 ustawy o PIT). Podana w nim lista kosztów, których przedsiębiorcy co do zasady nie mogą uwzględnić przy obliczaniu podstawy opodatkowania, jest długa i zawiera ponad kilkadziesiąt punktów. A mimo to nie uwzględnia wszystkich potencjalnych wydatków.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane