Skoro umowy o świadczenie usług edukacyjnych z rodzicami zawiera spółka cywilna, to nie ma tu zastosowania zwolnienie z VAT przewidziane dla usług prywatnego nauczania – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Z jego interpretacji wynika, że w takiej sytuacji ze zwolnienia z VAT nie skorzystają ani spółka, ani jej wspólnicy, którzy prowadzą zajęcia edukacyjne i mają w tym zakresie odpowiednie kwalifikacje. Nie oni bowiem są podatnikami VAT. Podatnikiem jest spółka.
Chodziło o spółkę cywilną świadczącą rozmaite usługi edukacyjne. Z jej zajęć korzystają dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesno szkolnym. Wspólnicy spółki mają kwalifikacje wymagane przez prawo oświatowe do pracy w szkołach publicznych. Mają też wyższe wykształcenie psychologiczne oraz ukończyli kurs w zakresie przygotowania pedagogicznego. Oprócz tego ukończyli lub są w trakcie licznych szkoleń prowadzonych przez uznane ośrodki edukacyjne, poszerzających wiedzę o edukacji i pracy z dziećmi.
Treść prowadzonych przez nich zajęć jest zgodna z podstawą programową, o której mowa w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z 14 lutego 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 356 ze zm.).
Umowy o świadczenie usług edukacyjnych zawiera z rodzicami spółka. Dotąd korzystała ona ze zwolnienia podmiotowego z VAT –ze względu na obroty nieprzekraczające 200 tys. zł rocznie (art. 113 ust. 1 ustawy o VAT). Uważała, że nawet jeśli przekroczy ten limit, to i tak skorzysta ze zwolnienia – na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku są usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponapodstawowym i wyższym świadczone przez nauczycieli. Spółka cywilna była przekonana, że spełni warunki, o których mowa w tym przepisie.
Nie zgodził się z tym dyrektor KIS. Przypomniał, że podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT jest w tym wypadku spółka cywilna, a nie jej wspólnicy. To ona świadczy jako podatnik usługi edukacyjne (spółka jest stroną umów zawieranych z rodzicami) i to na jej rachunek bankowy trafia wynagrodzenie z tego tytułu.
Natomiast zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 27, odnosi się do czynności wykonywanych przez podatników VAT będących nauczycielami, a więc osobami fizycznymi – wyjaśnił dyrektor KIS.
Wskazał, że gdy nauczyciel realizujący usługi nauczania jest wspólnikiem spółki cywilnej, to nie łączy go bezpośrednia relacja umowna z uczniami. Bezpośrednia relacja umowna łączy z uczniami spółkę.
Na potwierdzenie dyrektor KIS przywołał wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 28 stycznia 2010 r. (sygn. C-473/08).©℗
Podstawa prawna
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 24 lipca 2024 r., sygn. 0112-KDIL1-1.4012.314.2024.2.EK