Przedsiębiorca nie płaci podatku od przychodów z budynków, gdy wynajmuje lokale stanowiące odrębną własność, choćby były one niemieszkalne – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Spytał o to przedsiębiorca, który w należącym do siebie budynku wyodrębnił lokale niemieszkalne sklasyfikowane pod poz. 121 Klasyfikacji Środków Trwałych i tak ujął je w ewidencji środków trwałych. Wyjaśnił, że dla każdego lokalu założona jest osobna księga wieczysta. Przedsiębiorca wynajmuje je innym podmiotom gospodarczym, np. prowadzącym sklepy.
Chciał się upewnić, że od lokali tych nie musi płacić podatku od przychodów z budynków. Wskazał, że zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 2 ustawy – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.) przez budynek należy rozumieć „taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach”.
Dyrektor KIS potwierdził, że w tej sytuacji nie ma zastosowania art. 24b ust. 1 ustawy o CIT. Przepis ten dotyczy bowiem budynków:
- będących środkiem trwałym,
- stanowiących własność albo współwłasność podatnika,
- które zostały w całości lub części oddane do używania na podstawie najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze,
- położonych na terytorium Polski.
Natomiast lokal niemieszkalny, mimo że ma osobną księgę wieczystą, nie stanowi osobnego budynku.
Podobnie dyrektor KIS wypowiedział się w interpretacji z 5 stycznia 2024 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010. 624.2023.1.MR1). ©℗
Podstawa prawna
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 17 lipca 2024 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.235.2024.1.BJ