Wakacje dobiegły końca. Wiele młodych osób spędziło ten czas nie tylko na odpoczynku, ale także podejmując wakacyjną pracę. Osoby poniżej 26. roku życia mogą skorzystać z tzw. ulgi dla młodych. Warto jednak pamiętać o progach dochodowych. Ich przekroczenie może skutkować utratą ulg, z których korzystają rodzice dziecka. Jakie progi dochodowe obowiązują w przypadku osób poniżej 26. roku życia?

Ulga dla młodych – dla kogo?

Z tzw. ulgi dla młodych mogą skorzystać osoby poniżej 26. roku życia.

Należy pamiętać, że ulga dla młodych obowiązuje do dnia 26. urodzin. Jeśli wypłata nastąpi przed lub w dniu urodzin, nadal można skorzystać ze zwolnienia. Jeśli jednak wypłata zostanie dokonana po urodzinach, pracodawca musi potrącić zaliczkę na podatek dochodowy – tłumaczy w rozmowie z Gazetą Prawną Piotr Juszczyk,Główny Doradca Podatkowy inFakt.

Przykładowo, jeżeli podatnik urodził się 31 sierpnia 1998 r., prawo do ulgi dla młodych ma do 31 sierpnia 2024 r. Dochody uzyskane po tym dniu nie korzystają już z powyższej ulgi, ale są rozliczane na ogólnych zasadach opodatkowania.

Jakie dochody obejmuje ulga dla młodych?

Jak wyjaśnia ekspert podatkowy, ulga dla młodych obejmuje dochody uzyskane na podstawie różnych umów.

Obejmuje ona przychody uzyskane na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy. Od stycznia 2021 roku ulgą objęto również przychody z praktyk absolwenckich i staży uczniowskich – tłumaczy Piotr Juszczyk.

Jakie dochody nie są objęte ulgą dla młodych?

Niestety, nie wszystkie dochody są objęte ulgą dla młodych. Należą do nich dochody uzyskane z:

  • umowy o dzieło,
  • działalności gospodarczej,
  • zasiłków z ubezpieczenia społecznego,
  • najmu,
  • praw autorskich.
  • kontraktu menadżerskiego.

Najczęściej młodzi ludzie korzystają z umów zlecenie, które są objęte ulgą. Dodatkowo wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenie, jeśli dalej się uczymy, również nie podlega oskładkowaniu. Co oznacza, że do 26. roku życia brutto oznacza de facto netto. Zwolnienie ze składek ZUS jest nielimitowane żadną kwotą– mówi Piotr Juszczyk.

Zarobki dziecka a ulgi podatkowe

Zarobki dziecka mogą zagrozić uldze prorodzinnej, jeśli z takiej korzystają rodzice pracującej pociechy.

Aby rodzice mogli korzystać z ulgi, dochody dziecka nie mogą przekroczyć w 2024 r. 21 371,52 zł rocznieprzypomina Piotr Juszczyk i dodaje, że nawet złotówka ponad limit pozbawia ulgi.

Z drugiej strony znaczne przekroczenie limitu pozwoli w ogólnym rozrachunku na większą gotówkę. Limit nie powinien być stoperem w zarobkach dziecka, a ten przecież znacznie wzrósł. W 2021 r. było to tylko 3089 zł. Z pewnością warto zwrócić uwagę na minimalne przekroczenie, bo nawet złotówka ponad limit pozbawia ulgi. Przy takich konstrukcjach rozsądne byłoby np. obniżanie ulgi złotówka za złotówkę. Kwota ulgi malałaby aż do zera, jeśli kwota ponad limit przekroczyłaby wartość ulgi – wyjaśnia Juszczyk.