statystyki

Straty walutowe przedsiębiorstwa rozlicza zagraniczny oddział

autor: Łukasz Zalewski13.06.2016, 07:38; Aktualizacja: 13.06.2016, 09:34
złotówka-euro-waluty

Spółka uważała, że to ona powinna ująć różnice kursowe. Fiskus, WSA i NSA uznały inaczejźródło: ShutterStock

Jeżeli firma ma siedzibę w Polsce i zakład w innym kraju unijnym, to różnice kursowe powstałe przy zakupach na potrzeby tego drugiego powinna co do zasady uwzględnić za granicą – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadzi działalność w Polsce (tu jest jej siedziba) i w tym celu kupiła materiały do produkcji, za które zapłaciła w euro i dolarach amerykańskich. Niedługo potem założyła w Rumunii zakład w formie oddziału, do którego trafiła część zakupionych materiałów produkcyjnych. Nabyła też kolejne na potrzeby tego zakładu, za które zapłaciła w lejach rumuńskich i w euro.

We wniosku o interpretację spółka zaznaczyła, że prowadzi ewidencję magazynową i księgową zgodnie z ustawą o rachunkowości. Nie pozwala ona szczegółowo zidentyfikować różnic kursowych dotyczących składników majątku przesuwanych z centrali do oddziału (zakładu). Spółka nie potrafi więc wskazać, w jakim okresie (roku) podatkowym i w jakiej wysokości zostały rozliczone różnice kursowe, związane z przesunięciami materiałów lub wyrobów wyprodukowanych z zakupionych materiałów.

Spór sprowadzał się do tego, kto może zaliczyć powstałe różnice kursowe w przychodach i kosztach – centrala czy zakład. Spółka uważała, że to ona powinna rozliczyć różnice, i to zarówno powstałe przed przekazaniem materiałów zakładowi, jak i po ich przekazaniu. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach się z nią nie zgodził. Potwierdził, że zyski przedsiębiorstwa z siedzibą w Polsce w części przypadającej na działalność zakładu będą opodatkowane w Rumunii w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

To oznacza jednak – stwierdził – że przy ustalaniu dochodu zakładu powinny być uwzględnione wszystkie koszty służące uzyskaniu tych dochodów, niezależnie od tego, czy koszty te powstały w państwie, w którym usytuowany jest zakład (Rumunii), czy w państwie siedziby centrali (Polsce).


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane