statystyki

Straty walutowe przedsiębiorstwa rozlicza zagraniczny oddział

autor: Łukasz Zalewski13.06.2016, 07:38; Aktualizacja: 13.06.2016, 09:34
złotówka-euro-waluty

Spółka uważała, że to ona powinna ująć różnice kursowe. Fiskus, WSA i NSA uznały inaczejźródło: ShutterStock

Jeżeli firma ma siedzibę w Polsce i zakład w innym kraju unijnym, to różnice kursowe powstałe przy zakupach na potrzeby tego drugiego powinna co do zasady uwzględnić za granicą – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadzi działalność w Polsce (tu jest jej siedziba) i w tym celu kupiła materiały do produkcji, za które zapłaciła w euro i dolarach amerykańskich. Niedługo potem założyła w Rumunii zakład w formie oddziału, do którego trafiła część zakupionych materiałów produkcyjnych. Nabyła też kolejne na potrzeby tego zakładu, za które zapłaciła w lejach rumuńskich i w euro.

We wniosku o interpretację spółka zaznaczyła, że prowadzi ewidencję magazynową i księgową zgodnie z ustawą o rachunkowości. Nie pozwala ona szczegółowo zidentyfikować różnic kursowych dotyczących składników majątku przesuwanych z centrali do oddziału (zakładu). Spółka nie potrafi więc wskazać, w jakim okresie (roku) podatkowym i w jakiej wysokości zostały rozliczone różnice kursowe, związane z przesunięciami materiałów lub wyrobów wyprodukowanych z zakupionych materiałów.

Spór sprowadzał się do tego, kto może zaliczyć powstałe różnice kursowe w przychodach i kosztach – centrala czy zakład. Spółka uważała, że to ona powinna rozliczyć różnice, i to zarówno powstałe przed przekazaniem materiałów zakładowi, jak i po ich przekazaniu. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach się z nią nie zgodził. Potwierdził, że zyski przedsiębiorstwa z siedzibą w Polsce w części przypadającej na działalność zakładu będą opodatkowane w Rumunii w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

To oznacza jednak – stwierdził – że przy ustalaniu dochodu zakładu powinny być uwzględnione wszystkie koszty służące uzyskaniu tych dochodów, niezależnie od tego, czy koszty te powstały w państwie, w którym usytuowany jest zakład (Rumunii), czy w państwie siedziby centrali (Polsce).


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane